Procjene naših službi govore da BiH nije u fokusu tako velikog interesovanja izbjeglica koje dolaze na teritoriju zapadnog Balkana – kazao je predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić na pres-konferenciji nakon sastanka s predstavnicima Tužilaštva BiH i svih policijskih i sigurnosnih agencija u vezi sa sigurnosnim aspektom moguće izbjegličke krize ili dolaska izbjeglica na teritoriju BiH.
Po njegovim riječima, njihov dominantni cilj i dalje ostaje Evropska unija, ali „postoji opasnost da dio ruta krene i kroz BiH, s obzirom na činjenicu da Mađarska, pa i Bugarska, vjerovatno i Rumunija prave i završavaju zidove kojim onemogućavaju prolazak izbjeglica kroz njihovu teritoriju“.
– Zbog toga smo danas govorili isključivo o sigurnosnom aspektu mogućeg dolaska, ali mi smo uvaženu gospodu obavijestili i o humanitarnom apsketu, odnosno našoj spremnosti da izbjeglice primimo, da im osiguramo smještaj u skladu s međunarodnim standardima, da to bude humano, do konačnog rješenja njihovog pravnog statusa i njihovog daljeg kretanja ka zemljama EU – kazao je Zvizdić.
Dodao je da će, u tom smislu, vrlo brzo definirati koji bi to objekti bili pogodni za mogući smještaj izbjeglica, na kojim rutama.
– Oni će biti obezbijeđeni s potrebnom opremom koja će omogućiti i smještaj, ljekarsku njegu i dnevne potrepštine u hrani i drugim potrebama za svaku od tih osoba – kazao je predsjedavajući Vijeća ministara BiH.
Što se tiče sigurnosnog aspekta, Zvizdić je kazao da će „naše službe biti spremne za registraciju i profiliranje svake osobe koja dođe na teritoriju BiH sa sigurnosnog aspekta“.
– To nam je izuzetno važno. Ne želimo da budemo unutar bilo kakvog sigurnosnoga rizika na maršruti kretanja samih izbjeglica. Naše službe, kao što je državna Granična služba, Služba za strance, Ministarstvo sigurnosti, naše sigurnosne agencije SIPA, OSA i Tužilaštvo su spremni da se izvrši adekvatna registracija i da kretanja i boravak takvih ljudi budu u potpunosti kontrolirani s aspekta pune sigurnosti za sve građane i za državu BiH – kazao je Zvizdić.
Podsjetio je da je Vijeće ministara BiH na prošloj sjednici usvojilo Informaciju s operativnim planom djelovanja u slučaju dolaska izbjeglica. On će sada biti sadržajnije razrađen po pojedinim temama i po aktivnostima i nadležnostima svake od agencija i svake od institucija koja je vezana za ovu temu.
Glavni tužilac Tužilaštva BiH Goran Salihović je kazao da je Udarna grupa za borbu protiv terorizma inicirala ovaj sastanak s aspekta sigurnosti.
– Naš stav je bio da je ovo ozbiljno pitanje. Imali smo veoma značajan sastanak za BiH. Pokazalo se jedinstvo svih agencija i ministarskog vijeća. Samo održavanje ovakvog sastanka je podiglo stepen sigurnosti svih agencija i ozbiljnosti u ovom aspektu. Samo održavanje sastanka je sigurno doprinijelo da smo i mi i ministarsko vijeće ovaj aspekt eventualnog problema sigurnosti BiH u segmentu terorizma kroz problem migracija shvatili veoma ozbiljno – kazao je Salihović.
Dodao je da će morati imati tri aspekta – jedan je koordinacijski dio; drugi segment je logistika, jačanje svih kapaciteta sigurnosnih agencija.
– Imamo dosta agencija koje nisu popunjene. Ne smijemo štedjeti na sigurnosti, one se moraju popuniti, moramo ojačati kapacitete, moramo biti spremni za neke najgore stvari koje možda mogu da se dese – kazao je Salihović.
Također, istaknuo je, humani dio je veoma važan i „kroz taj humani dio moramo pokazati humanost svih građana BiH, ali u okviru zakona“.
Naveo je i eventualni problem ilegalnih prelazaka granice.
– U tom segmentu ćemo morati ojačati kapacitete, da budemo spremni pošto ovaj problem ne možemo gledati kao problem koji se sada trenutno ne dešava BiH, ali vrlo lako može da skrene taj problem prema BiH. Morat ćemo gledati sve ove aspekte – kazao je Salihović.
Mi ovo, naveo je, gledamo sad kao humanitarnu krizu i „to je isključivo humanitarna kriza“.
– S aspekta naše bojazni oko sigurnosti, moramo biti spremni i na taj segment i tu tražimo pomoć države u onom segmentu gdje država može pomoći – kazao je Salihović.
Izrazio je nadu da neće biti nikakvih problema ali, dodao je, “moramo biti spremni za ne daj Bože“.
Upitan o mogućim rutama kretanja izbjeglica, Salihović je kazao da, ako bi išla ruta preko BiH, vjerovatno bi se tražio najkraći put i „to bi možda bilo sjeveroistočna Bosna, možda dio Hercegovine, ali mi još ne možemo biti sigurni“.
– U tom segmentu država će morati biti spremna u onom dijelu humanitarnom i to je najvažnije, da pokažemo humanost – kazao je Salihović.
Predsjedavajući Vijeća ministara BiH, odgovarajući na novinarsko pitanje, kazao je da su formirani štabovi na nivou entiteta i na nivou BiH.
– Odnosno, Koordinacioni odbor za pitanje migrantskih kriza je dobio proširenje svojih nadležnosti da koordinira sve aktivnosti sa štabovima. Štab je na nivou RS-a već formiran, u toku je formiranje štaba na nivou Federacije – kazao je Zvizdić.
Dodao je da će segment sigurnosti raditi Ministarstvo sigurnosti, a segment prihvata izbjeglica i njihovog smještaja, hrane, ljekarske njege će biti pod koordinacijom Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice.
– Želimo da, prije svega, obeshrabrimo sve one koji bi mogli krenuti putem bilo kakve trgovine ljudima ili bilo kakvih ilegalnih prelazaka i ulazaka u BiH. To je vrlo jasna poruka ovog sastanka, vrlo jasna poruka naših agencija – kazao je Zvizdić.
Trafika|Ba