Kao i 2008. svjetska ekonomija se ljulja, na staklenim je nogama ponovno zbog diva koji se bavi nekretninama. Ovaj put nije riječ o Sjedinjenim Državama, već o prekookeanskim, diplomatski rečeno, prijateljima Kinezima i divu Evergrande.
Evergrande, kineski div koji je godinama osvajao svjetsko tržište i donosio samo uspjehe, objavio je da ne može vraćati svoje finansijske obaveze. Strah od pada diva Evergrande uznemirio je ne samo Kinu već i svijet. Kopmanija se ne bavi samo nekretninama već i prehranom, ima udjele u proizvodnji električnih automobila, sportu. Vlasnik kompanije je milijarder Hui Ka Yan. Samo prošle godine kompanija je zaradila više od 100 milijardi dolara, ali sredinom ove godine cijene dionica kompanije počele su slabiti. Navodno duguju novac čak 171 domaćoj banci i 121 financijskoj kompaniji.
“Evergrande Group ima ukupni dug od oko 300 milijardi američkih dolara, to je ogroman iznos. Ako se uruši, to će imati veliki udar na finansijski sektor u Kini. Evergrande drže kineski državljani, nema mnogo udjela stranih tijela, tako da će se udar najviše osjetiti u Kini. Ipak, zbog ogromnog iznosa, ljudi se plaše da bi bilo kakav udar u finansijskom sektoru u Kini mogao uticati na globalno finansijsko tržište”, kaže Francis Lun, izvršni direktor Geo Securitiesa.
Ispred sjedišta Evergrandea u Šenzenu dežuraju policija i zaštitari. Čuvaju upravu od nezadovoljnih investitora, kooperanata i podizvođača. Gradilišta rade minimalnim kapacitetima ili nikako. Ipak, stanovnici Kine i zaposlenici firmi u kojima Evergrande ima udio strahuju od otkaza, ali su sigurni da će vlada zemlje donijeti odluke kako bi ekonomija ostala stabilna.
Amerika, koja je 2008. prošla kroz krizu, poručila je da se svijet ne treba plašiti nove ekonomske krize, jer ova iako se dogodi vrlo vjerovatno će se najviše osjetiti u Kini za razliku od ostatka svijeta.
“To je kompanija koja ima sjedište u Kini, čije su aktivnosti uglavnom koncentrisane na Kinu. Mi uvijek pratimo globalna tržišta uključujući i procjenu bilo kakvih rizika za američku ekonomiju i spremni smo odgovoriti na odgovarajući način ako bude potrebno”, kazala je Jen Psaki, portparolka Bijele kuće.
Kompanija Evergrande je prodala milijarde dolara imovine kako bi otplatila dug budući da su prošle godine kineski regulatori pooštrili ograničenja zaduživanja u nekretninama. Kineska središnja banka dala je 14 milijardi dolara u bankovni sistem kako bi smirila ulagače i usporila krizu. Smatra se da će uz posredstvo vlasti kompanija Evergrande biti podijeljenja na tri pojedinačne firme, a pokrajinske kineske vlasti bi trebale otkupiti dijelove kompanije te ih iz privatnih preimenovati u državnu svojinu. Da li će kineska tigar ekonomija zapeti na stepenici Evrrgrande ili će pasti, pokazat će uprava Evergrandea koja bi trebala prikupiti i uplatiti 47 miliona dolara kamata. Ovaj rok je istekao 30. septembra, što znači da su Kinezi još na staklenim nogama.
Visoko.co.ba/federalna.ba
(Visoko.co.ba)