Fondacija Wikimedia, neprofitna organizacija koja vodi internet enciklopediju Wikipedia, najavila je tužbu protiv američke Nacionalne organizacije za sigurnost (NSA) i Ministarstva pravde zbog sveobuhvatnog nadzora internet korisnika.
Tužbi se pridružilo još osam drugih organizacija, a na sudu će ih predstavljati Američka asocijacija za građanske slobode (ACLU). “Naš cilj je da stanemo na kraj programu masovnog nadzora i zaštititomo naše korisnike širom svijeta”,kaže se u saopštenju Fondacije Wikimedia.
Kompletan tekst tužbe objavljen je na web sajtu ACLU-a i fokusira se na tzv.”upstream” nadzor – direktno presretanje velikih količina podataka priključivanjem na internet infrastrukturu kao što su podmorski kablovi. Ovaj metod odobren je u SAD-u za nadzor neameričkih građana, no zahvata toliku količinu podataka da su njome obuhvaćeni i američki građani i građani drugih zemalja. Predstavnici Wikimedije smatraju da ovakve prakse predstavljaju kršenje amandmana američkog Ustava, koji se odnose na slobodu govora i nezakoniti pretres.
“Nadzorom okosnice interneta, NSA vrši pritisak na okosnicu demokratije. Wikipedia je zasnovana na principima slobode izražavanja, ispitivanja i informisanja. Narušavajući privatnost naših korisnika, NSA prijeti intelektualnim slobodama koje su suštinske za sposobnost kreiranja i razumijevanja znanja”, kaže Lila, Tretikov, izvršna direktorica Fondacije.
Trafika|Ba|MCOnline