U tajnim dokumentima se navode statistički podaci o talasu izbjeglica i detalji izvedenih i planiranih zajedničkih akcija snaga zemalja EU u Mediteranu.
U izvještaju se, takođe, vrši pritisak na odgovorne organe EU da pomognu u ubrzanju procesa formiranja “pouzdane” vlade u Libiji, od koje se očekuje da pozove snage EU da operišu u njenim teritorijalnim vodama, a kasnije da izda dozvolu o proširenju vojnih operacija na kopnu.
Izvještaj se pojavio pre manje od pet mjeseci otkako je objavljeno da će u “Operaciji Sofija” učestvovati 22 zemlje i 1.300 ljudi koji bi presretali i oduzimali sumnjive brodove u Sredozemnom moru.
Cilj operacije je, prvenstveno, razbijanje lanca krijumčarenja ljudi, a ne sprečavanje priliva izbjeglica, naveo je Institut za bezbjednosne studije EU, koji je u dokumentu istakao da operacija počinje 27. jula 2015. godine.
Institut je, međutim, naglasio da je neizvjesno da li će operacija ikada moći, iz pravnih ili političkih razloga, da ostvari svoj mandat, odnosno da “neutrališe mrežu krijumčara kroz odvraćanje ili otvorenu prinudu na libijskoj obali i kopnu”.
Takođe, navodi se da bez obzira na to što države članice EU podržavaju operacije, samo nekoliko njih ima vještinu i iskustvo za takve misije.
U dokumentu je naglašeno i da operacija ne može biti rešenje za izbjegličku krizu.