Učesnici sastanka kod predsjednika RS: Saglasni da se raspiše referendum o odluci ustavnog suda BiH

Saglasni smo da Narodna skupština Republike Srpske donese odluku i raspiše referendum na kome bi narod odlučio da li prihvata odluku Ustavnog suda BiH o ukidanju Dana Republike 9. januara, jedan je od dijelova izjave koju su sinoć u Banjaluci potpisali najviši funkcionera Republike Srpske i predstavnici ovog entiteta RS u institucijama BiH.

Između ostalog, Republika Srpska traži od Parlamentarnie skupštine BiH da najdalje u roku 120 dana usvoji zakon o Ustavnom sudu BiH, u tom zakonu će se predvidjeti da u većini za donošenje odluke bude predstavnik konstitutivnog naroda i predstavnik entiteta, a da se izbace iz sastava Ustavnog suda BiH strane sudije.

Učesnici sastanka potpisali su zajedničku izjavu u kojoj je definisano kako će djelovati u budućnosti povodom odluke Ustavnog suda, a ukoliko ne bude usvojen zakon o Ustavnom sudu BiH ponovo će razmotriti potpisano, kao i donijeti odluku da li će učestvovati u daljem radu institucija BiH.

Prema riječima Milorada Dodika, predsjednika RS, odluka Ustavnog suda BiH o Zakonu o praznicima RS odbacuje se kao neprihvatljiva i neprimjenjiva odluka i ostaje se pri Deklaraciji koju je usvojila Narodna skupština Republike Srpske. Ocijenjeno je i da ova odluka donesena uz intervencizam međunarodnih predstavnika.

“Drago mi je da smo uspjeli u ovako komplikovanim uslovima da usvojimo zajedničku izjavu. Izražavajući jedinstvo u RS i nosioca funkcija u RS i u BiH, pokazali smo svijest da odgovorimo jedinstveno”, rekao je Dodik.

On je istakao da će biti sačinjen operativni plan za provođenje stavova RS, te da su svi učesnici sastanka spremni da rade na tome.

“Ustavni sud BiH je odavno uzeo ingerencije koje mu ne pripadaju. Pretvorio se u nekoga ko prekraja zakone i ustave i transformiše ustavnu strukturu BiH. Mi izražavamo svoje političko protivljenje takvim procesima koji preuzimaju ulogu koju je nekada imao OHR”, rekao je Mladen Bosić, lider SDS.

On je dodao da će predložiti donošenje zakona o ustavnom sudu koji bi definisao ingerencije Ustavnog suda da ne bi bio politički faktor.

Branislav Borenović, predsjednik PDP istakao je da su učesnici zaključili da se ne odriču Dana Republike i nastavljaju ga slaviti, a sa njim su se složili i predstavnici drugih stranaka koji su učestvovali na ovom sastanku.

“Republika Srpska će nastaviti da slavi Dan Republike 9. januara u skladu sa Zakonom o praznicima RS koji u sebi ne sadrži elemente diskriminacije, ne ugrožava nacionalni i vjerski identitet i ravnopravnost nijednog od tri konstitutivna naroda i u potpunosti odgovara univerzalnim vrijednostima i evropskim tekovinama”, jedan je od potpisanih zaključaka.

Sastanku u Palati Republike prisustvovali su premijer RS Željka Cvijanović, član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić, potpredsjednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić, predsjedavajuća Vijeća naroda RS Nada Tešanović, član Kolegijuma Predstavničkog doma parlamenta BiH Mladen Bosić, član Kolegijuma Doma naroda parlamenta BiH Ognjen Tadić i ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović. Osim njih, prisutni su bili predsjednik Demokratskog narodnog saveza Marko Pavić, predsjednik Socijalističke partije Petar Đokić, predsjednik Partije demokratskog progresa Branislav Borenović i predsjednik Narodnog demokratskog pokreta Dragan Čavić.

 

Trafika|Ba|AA