U Sarajevo danas počeo 9. kurs iz oblasti Sigurnosne politike BiH

Uvodnim govorima zamjenice šefa Misije OESS-a u BiH Nine Suomalainen i zamjenika ministra sigurnosti BiH Mladena Ćavara, u Sarajevu je danas počeo desetodnevni 9. kurs iz oblasti Sigurnosne politike BiH.

Polaznici kursa su državni službenici koji rade u sektoru sigurnosti i odbrane, a cilj obuke je unapređenje znanja i šire razumijevanje Dokumenta “Sigurnosna politika BiH”.

Organizatori su Interresorna radna grupa za praćenje provedbe Dokumenta, Misija OESS-a u BiH, Ministarstvo sigurnosti BiH i Ministarstvo odbrane BiH.

Suomalainen je istakla važnost međunarodne suradnje o pitanjima sigurnosti, ali i jačanje ovog sektora u svim zemljama pojedinačno.

– Sigurnost u modernom svijetu zahtijeva konstantnu suradnju, multidimenzionalni pristup i dijeljene resursa i znanja – naglasila je.

Također, ponovila je opredijeljenost OESS-a da aktivno podržava sve napore BiH u misiji očuvanja sigurnosti i stabilnosti.

Ćavar je pojasnio da su Dokumentom pokriveni svi segmenti nacionalne sigurnosti te da je kreiran u skladu s aspiracijama BiH ka Europskoj uniji i NATO-u.

– Kurs će omogućiti šire razumijevanje Dokumenta, ali i dati uvid u probleme u segmentima sigurnosnog sistema. Kurs je posebno važan jer tretira oblast borbe protiv organiziranog kriminala, trgovine ljudima i drogom, korupcije, cyber kriminala, terorističkih prijetnji i ekstremističkih grupa – pojasnio je Ćavar.

Podsjetio je da BiH ima potpisan niz sporazuma i memoranduma iz oblasti sigurnosne politike sa zemljama u regionu te je razvoj ove suradnje okarakterizirao kao jedan od prioriteta za BiH.

U narednih deset dana, učesnici kursa će putem predavanja, prezentacija i rada na terenu imati priliku da unaprijede znanje te ga prenesu u praksu. Predavači će, po najavama, biti eminentni domaći i strani eksperti, a čitav kurs osmišljen je po uzoru na finske obuke državnih službenika iz sigurnosnog i odbrambenog sektora.

Polaznici će, između ostalog, posjetiti objekt Oružanih snaga BiH u Konjicu, razgovarati sa članovima Zajedničke komisije za odbranu i sigurnost i Zajedničke komisije za nadzor nad radom OSA-e PSBiH, posjetiti Operativno-komunikacijski centar – 112, prostorije SIPA-e i Granične policije, imati predavanje o organiziranom kriminalu, ulozi NVO-a u kreiranju javnog mnijenja, integritetu i korupciji te ilegalnim imigracijama.

Također, imat će priliku da više saznaju o Informacijsko-tehnološkom kriminalu, sigurnosti od mina, utjecaju integracije u EU na sigurnosnu politiku kao i ulozi privrednih subjekata u kreiranju sigurnosne politike.

Kurs završava 6. juna.

 

Trafika|Ba