Naime, 19 od 31 kineske provincije, više od polovice zemlje, prijavilo je slučajeve covida od sredine listopada, prema Nacionalnoj zdravstvenoj komisiji (NHC).
NHC je jučer izvijestio o 93 nove zaraze, što je najveći dnevni broj infekcija u tri mjeseca. Od početka novog vala prijavljeno je oko 500 slučajeva diljem zemlje.
Strategija “nula covida”
Možda se ove brojke ne čine velikima kada ih se uspoređuje s onima koje se bilježe u zapadnim zemljama – gdje neke prijavljuju desetke tisuća slučajeva dnevno, no radi se o velikim brojevima za Kinu, koja se drži strategije “nula covida”, piše CNN.
Ovaj pristup, koji ima za cilj potpuno iskorijeniti infekcije unutar granica države, znači da vlasti čak i nekoliko slučajeva uzimaju vrlo ozbiljno i doživljavaju kao prijetnju. Kina se stoga drži strogih kontrola na granici i dugotrajnih karantena za međunarodne dolaske.
Novi val zaraza krenuo je 16. listopada kada su otkrivene infekcije među turističkom grupom potpuno cijepljenih starijih građana iz Šangaja koji su putovali na sjever Kine. Broj slučajeva je od tada brzo narastao te se virus proširio po sjevernim provincijama.
Vlasti odmah uvele stroge mjere
Vlasti su odmah krenule u akciju, pokrenule su masovna testiranja, kratkotrajne lokalne lockdowne, karantene i obustave putovanja. Dužnosnici su tako u pogođenim regijama zabranili putovanja između pokrajina.
U jednoj popularnoj turističkoj destinaciji svim su stanovnicima i turistima zabranili da napuštaju domove. Glavni grad Peking pooštrio je kriterije za ulazak na njegov teritorij te odredio kazneni pritvor za one koji ih prekrše. Nekoliko gradova, uključujući Lanzhou, u kojem je zabilježeno par desetaka slučajeva, stavljeno je u karantenu.
No virus se svejedno i dalje brzo širi, što poteže pitanje o održivosti kineske strategije “nula covida”, pogotovo zbog dolaska novih, zaraznijih varijanti poput delte, koja je izazvala kaos u mnogim azijskim zemljama.
(Haber.ba)