Banjalučani već danima nemaju vode. Danas je i zvanično proglašeno vanredno stanje u većem dijelu grada. Ovo nije problem samo Banje Luke – sa redukcijom vode susreću se brojna mjesta u BiH, kao i svake godine.
Donošenje vode je svakodnevnica Vinke Gračanin iz naselja Donja Kola, koje se od centra Banje Luke nalazi udaljeno jedva 7 kilometara. Voda povremeno nestaje od maja, a posljednji put im je dolazila prije više od 20 dana.
„Snalazimo se. Molimo nekoga da dotjera u bačvicama ili idemo negdje gdje neko ima iz komšiluka. Sin malo dotjera odozdo s pumpi. Prije nekoliko dana smo dobili cisternu. Neko je naručio pa ostalo malo viška. U ovo vrijeme civilizacije, dok neko prosipa i puni bazene po gradu, mi nemamo ni da se okupamo“, priča ona.
Ništa bolje nije ni u ostalim kućama u Donjim Kolima, kao i još u desetak prigradskih naselja. Česme suhe, ljudi se snalaze kako umiju, poneki je uzimaju ako gdje blizu imaju izvori, a neko vrijeme im je voda dopremana i cisternama.
„Ovo je katastrofa. Mene zovu svaki dan. Po 30-40 poziva dobijam na dan, kao da ja dopremam vodu. Ja zovem direktora vodovoda, on pokušava, ali ne znam šta se tu dešava – u početku je slao cisterne, onda je to stalo. Malo prebacuje na Civilnu zaštitu, neki dan mu se kamion pokvario, od tog dana nismo dobijali od vodovoda“, tvrdi Srđan Ćutković, predsjednik Savjeta MZ Donja Kola.
Direktor Vodovoda Banja Luka Predrag Duduković ističe kako je to već uhodan sistem: „Imamo predstavnika mjesne zajednice koji nama dostavlja spiskove sa potrebama za vode. Mi u saradnji sa Civilnom zaštitom isporučujemo tu vodu“.
Zbog nedostatka vode prije nekoliko dana su održani i protesti mještana pred zgradom gradske uprave. Problemi s vodom u prigradskim naseljima nisu novi, ali su zbog velike suše ove godine mnogo teži. Uzroka je mnogo, prvenstveno loša infrastruktura, neodgovorno ponašanje građana, ali i nevjerovatne pojave.
„Dešavaju se na terenu i najveće moguće sabotaže. Neko dođe, ko dobro poznaje mrežu vodovoda, i zavrće ventile – odjednom prestane protok vode u pojedine zaseoke i pojedine mjesne zajednice. Na pojedinim dijelovima mještani sjekirom lupaju cjevovod. Prethodni direktor Depota je jedan dio cjesvovoda uzeo i prespojio na drugi dio – tako je u jednom dijelu Borkovića zaustavio vodu da bi zaseok Jaruge dobio vodu“, navodi banjalučki gradonačelnik Draško Stanivuković (PDP).
Zbog trenutne situacije sa vodosnabdijevanjem u Banjoj Luci je hitno zasjedao i Gradski štab za vanredne situacije. Donesena je odluka da bude proglašena vanredna situacija u desetak prigradskih naselja. Kako je utvrđeno da pojedinci čak i u ovakvim slučajevima putem gradskog vodovoda zalijevaju plantaže, pa čak i krovove kuća, bit će pojačana kontrola inspekcijskih službi komunalne policije, pa i Ministarstva unutrašnjih poslova.
Visoko.ba/federalna.ba
(Visoko.co.ba)