Studija objavljena u “Journal of the American Heart Association” otkrila je da su povećani nivoi anksioznosti i brige kod muškaraca povezani sa biološkim procesima koji negativno utiču na srce i zdravlje uopšte.
Populacija srednjih godina koja je pretjerano zabrinuta ima povećan rizik od srčanih oboljenja, moždanog udara i dijabetesa tipa 2, pokazalo je istraživanje.
Stručnjaci su analizirali podatke o 1.561 ispitaniku muškog pola. Oni su učestvovali u studiji o normativnom starenju koja je pratila starenje muškaraca u Sjedinjenim Državama od 1961. godine.
U uzorku su uglavnom bili bijelci koji su 1975. godine u prosjeku imali 53 godine.
Muškarci su prošli procjenu neuroticizma i anksioznosti na početku studije i utvrđeno je da nemaju srčane bolesti ili rak.
Dugoročna istraživanja
Njihovo zdravlje je praćeno fizičkim pregledima i krvnim testovima svakih tri do pet godina do smrti, ili dok nisu odustali od istraživanja.
Studijom je izmjereno sedam faktora rizika za nastanak kardiometaboličkih bolesti: sistolni (gornji) pritisak, dijastolni (donji) pritisak, ukupan holesterol, trigliceridi (masti u krvi), gojaznost (određena indeksom tjelesne mase), šećer u krvi (natašte) i brzina sedimentacije eritrocita (SE) što ukazuje na upalu.
Svaki ispitanik je dobio procjenu rizika od bolesti u zavisnosti od toga koliko je kardiometaboličkih faktora rizika imao i koliko su oni ozbiljni.
“Iako je studija sprovedena uglavnom samo na bijelcima, otkrili smo da su povećani nivoi anksioznosti i brige kod muškaraca povezani sa biološkim procesima koji mogu povećati rizik od srčanih oboljenja i drugih metaboličkih stanja i da je ova povezanost prisutna mnogo ranije u životu nego što se pretpostavljalo, tokom djetinjstva i adolescencije”, rekla je dr Levina Li, vodeći autor studije i vanredni profesor psihijatrije na Bostonskom medicinskom univerzitetu.
Izvor: Index.hr