Povodom najava da Republika Hrvatska ima namjeru napraviti odlagalište nuklearnog otpada u Trgovskoj Gori, na granici sa Bosnom i Hercegovinom, pokrenuta je peticija kojom građani BiH imaju priliku usprotiviti se ovom potencijalnom ugrožavanju života, okoliša i turizma u ovom dijelu BiH.
Uzimajući u obzir da se radi o ozbiljnoj aktivnosti koja se tiče obje države i života ljudi u dvije zemlje, za to postoji pravni okvir kojeg institucije Bosne i Hercegovine moraju koristiti kako bi se zaustavila Hrvatska u namjeri da truje građane BiH.
Otpad iz nuklearne elektrane Krško čine ozračeni materijali i tzv istrošeni izvori radioaktivnosti, oko 3000 tona otpada. Neophodno je naglasiti da na predmetnom lokalitetu postoji veliki broj površinskih vodotoka. Uzme li se u obzir krug od 5 km od lokacije predviđene za odlaganje, dobiti će se površina od 78,5 kvadratnih kilometara. Ukupna zona potencijalne ugroženosti oko lokacije je 70% u teritoriji Bosne i Hercegovine a najbliža veća urbana sredina u Bosni i Hercegovini je samo 3 km udaljeni Novi Grad.
Stučnjaci tvrde da je u BiH potencijalno ugroženo blizu 230 000 ljudi. Pored ugrožavanja života ljudi, Bosni i Hercegovini prijeti ekološki kolaps. Pod zaštitom su dvije oblasti koje su potencijalno ugrožene, lijeva obala Une i dolina od naselja Trgovi ka Dvoru. Područja od posebnog značaja su Nacionalni park Una, zatim cijeli tok rijeke Une te ušće rijeke Sane u Unu.
U protivljenju ovoj potencijalnoj katastrofi pokrenuta je peticija koju možete potpisati OVDJE.
“Nacrt Zakona o izmjenama Zakona o turizmu Unsko-sanskog kantona trebalo bi da deblokira rad Turističke zajednice USK. Mnogo je zainteresiranih za ispoljavanje svoga stava, pogotovo po pitanju aktualnog problema, najavljene gradnje odlagališta nuklearnog radioaktivnog otpada Trgovska gora. Građani glasno govore da je to već sada postala “Trgovska mora” i da ne može biti stacionirana na lokaciji o kojoj se govori.
Turizam je definitivno ugrožen i može biti totalno uništen izgradnjom pomenutog odlagališta. Ne zaboravimo da na području USK mi imamo zaštićena područja o kojima moramo brinuti, da imamo prirodne ljepote na kojima nam zavidi cijeli svijet ali i manifestacije međunarodnog i tradicionalnog karaktera koje nam osiguravaju izgradnju pozitivnog imidža za koji se mukotrpno borimo. Nije komšijski ni humano da drugome uništavate ono što mu je Bog dao a što svi zajedno možemo koristiti i moramo čuvati.
Smatram da su izmjene Zakona o turizmu Unsko-sanskog kantona prelazno rješenje nakon čega se ide u proceduru i izradu potpuno novog zakona. Pozivam sve zainteresirane da se uključe u javnu raspravu, u srijedu 31. jula ove godine sa početkom u 10:00 sati u Bihaću, u sali Skupštine Unsko-sanskog kantona.
Turistička zajednica USK ne može sama da se nosi sa svim problemima i svi koji su u stanju, bilo stručno ili na neki drugi način, moraju joj pomoći pa i građani. Zadovoljan sam činjenicom da je svijest o našim prirodnim ljepotama od kojih zavisi turizam u USK na izuzetno visokom nivou i uvjeren sam da ćemo začuvati sva prirodna bogatstva koja smo posudili od generacija koje dolaze,” izjavio je ministar privrede u Vladi USK, Nijaz Kadirić povodom najava Javne rasprave o Nacrtu Zakona o izmjenama Zakona o turizmu Unsko-sanskog kantona.