Trgovačke firme zatvaraju objekte na praznik, nužno je sistemsko rješenje

Povodom 1. maj, praznika rada, ovaj ponedjeljak i utorak su proglašeni neradnim u BiH. Bez obzira na to, određeni broj radnika će i ga provesti na poslu.

U odnosu na ranije godine, kada su brojne prodavnice bile otvorene za kupce, ove godine nekoliko najvećih trgovačkih lanaca u BiH shvatilo je da jedan neradni dan, Praznik rada, neće ugroziti sveukupni profit. Ipak, iz Sindikata trgovine i uslužnih djelatnosti BiH najavljuju proteste.

O položaju radnika u trgovini za Dnevnik 2 je govorila Mersiha Ferhatović-Beširović, predsjednica ovog sindikata.

Ona je najavila protest ovog ponedjeljka, pod sloganom “Kada smo mi na redu?”. Prioritet je, kaže, da potrebe radnika dođu na dnevni red i da se sa dnevnopolitičke trakavice odmaknemo i počnemo pričati o suštinskim temama, kakve su ekonomi i privreda, a u konačnici prava i primanja radnika.

Situacija je postala bolja nakon ranijih protesta, kaže ona – plaće u sektoru trgovine i uslužnih djelatnosti rastu, ali su i dalje među najnižim u poređenju s drugim sektorima i definitivno su najniže u regiji.

“Činjenica je da veliki broj trgovačkih firmi zatvara svoje objekte na praznik, ali potrebno je sistemsko rješenje”, istakla je ona.

Državni nivo se ne bavi radničkim pravima, kazala je Ferhatović-Beširović: “Upravo se to osjeti u našem sektoru. Radnici rade za istog poslodavca, imaju isti ugovor – a nemaju ista primanja i prava različitim bh. entitetima. Došlo je vrijeme da se propiše minimum zajedničkih standarda za sve radnike”.

Od vlasti u FBiH očekuju vraćanje izmjena i dopuna Zakona o unutrašnjoj trgovini na dnevni red Parlamenta FBiH, a tu je i pitanje minimalne plaće – jer 400 spominjanih maraka je postalo smiješno u odnosu na porast troškova.

Zakoni o radu su različiti u entitetima, kao i Distriktu, napomenula je Ferhatović-Beširović – minimalna plaća je različita, kao i sva druga prava: “Sindikat smatra da po trebalo propisati minimum standarda ispod kojeg ne mogu ići entitetski zakoni. Nedavno je u jednoj kompaniji poslodavac izdvojio značajan iznos na ime regresa, ali su radnici u jednom entitetu puni iznos, a u drugom značajnom umanjen – upravo zato što je taj iznos za regres oporezovan. To se mora ujednačiti”.

Kad je u pitanju rad inspekcija, Sindikat je imao puno primjedbi, ali se i tu stanje mijenja – no i ono je različito u odnosu na nivoe.

Kad su u pitanju zahtjevi na protestima, Ferhatović-Beširović je kazala kako je prioritet povećanje minimalne plaće, za koju većina radnika u ovom sektoru i radi, ali i vraćanje izmjena i dopuna Zakona o unutrašnjoj trgovini u proceduru te propisivanje zajedničkog minimuma standarda.

Visoko.ba/federalna.ba

(Visoko.co.ba)