Ukrajina je u utorak optužila Rusiju da su njene snage, na šesti dan invazije, na ukrajinskom tlu iskoristile termobarično oružje, poznato i kao vakuumska bomba, o čemu su izvijestili svjetski mediji.
“Danas su upotrijebili vakuumsku bombu, što je zapravo zabranjeno Ženevskom konvencijom”, rekla je Oksana Markarova novinarima nakon što je izašla sa sastanka s američkim kongresnicima u Washingtonu. Ovu ozbiljnu optužbu, međutim, zapadni mediji zasad nisu uspjeli nezavisno potvrditi.
Vakuumska bomba ili termobarično oružje, zvano još i aerosolna bomba, sastoji se od spremnika s gorivom i dva eksplozivna naboja. Može se koristiti na dvostruki način – bilo izbacivanjem iz aviona kao bomba ili ispaljivanjem kao granata ili raketa, piše BBC.
Da se takvo oružje – preciznije, ruski mobilni raketni sustav TOS-1 – zaista nalazi na putu za Ukrajinu, potvrdile su snimke CNN-a u subotu na ruskom tlu na cesti u blizini ukrajinske granice, južno od Belgoroda, grada na jugozapadu Rusije.
Ovo oružje funkcionira tako što prvi naboj detonacijom otvara spremnik s gorivom i rasprši gorivo poput oblaka koji može prodrijeti u bilo koju zgradu, bunker ili tunel koji nije hermetički zatvoren.
Drugi ga naboj potom detonira i proizvede golemu vatrenu kuglu. Detonacija usisava kisik iz okolnog zraka kako bi proizvela eksploziju izuzetno visoke temperature, što onda obično proizvodi val eksplozije znatno dužeg trajanja od detonacije konvencionalnih bombi. Eksplozija vakuumske bombe u stanju je pretvoriti zahvaćena tijela žrtava u paru, piše Reuters.
Rusija je 2007. testirala svoje najveće termobarično oružje, takozvanog “oca svih bombi”, koje je izazvalo eksploziju ekvivalentnu konvencionalnoj bombi od 44 tone. To je čini najvećom nenuklearnom eksplozivnom napravom na svijetu, jačom i od američke “majke svih bombi” koja je bačena 2017. na militante Islamske države u Afganistanu koji su se skrivali u špilji, prenosi portal index.hr