Bosna i Hercegovina, nakon višegodišnjeg čekanja, od jučer je na listi kandidata za članstvo u Evropskoj uniji. Historijska odluka potvrdila je namjere Evropske unije, a u Bosni i Hercegovini probudila nadu da će kandidatski status otvoriti vrata novim prilikama za napredak i jačanje države sve do konačnog cilja – članstva u ovoj zajednici. Sve zavisi od toga što će uraditi vlast u ostvarivanju prioriteta i zadataka koji su nam postavili iz EU.
Bosna i Hercegovina je i zvanično pred ulaznim vratima Evropske unije. Prekretnica na dugom evropskom putu. Očekivanja velika. No, korak više promijenio je poziciju, ali ne i obaveze. Iako novi status, zadaća je ista. Prioriteti Evropske komisije još čekaju. Tako i kandidatski status čeka na poteze bh. političara. Njihova volja odredit će budućnost Bosne i Hercegovine.
“Bojim se da smo nepotrebno u nekakvoj općedruštvenoj euforiji. Kandidatski status je, istina, prvi korak na putu do Evropske unije, ali do članstva je još dugačak put”, naglašava akademik Slavo Kukić.
“Kandidatski status može značiti mnogo, može značiti malo, a može značiti čak i ništa. Sve to zavisi od unutrašnjih prilika u Bosni i Hercegovini, ali i odnosa Evropske unije prema samom procesu proširenja”, stava je politički analitičar Zijad Bećirović.
Kandidatski status, jasno je, uslovljen je geopolitičkim promjenama, pa je više poklon nego zasluga. Vrata Evropske unije su otvorena, ali olakšice, programi i pristup fondovima Bosni i Hercegovini su još daleko. Da bi bila dio planova Evropske unije, mora učiniti više.
“Tu se ništa suštinski neće mijenjati vezano za, prije svega, novac koji dolazi iz Evropske unije, niti mogućnost i apsorpciju istih tih sredstava s naše strane. Tako da se nalazimo u jednoj situaciji koja nije nimalo ružičasta, ali se iskreno nadam da će, prije svega, unutar Evropske unije doći do promjene pristupa”, istakao je Adnan Huskić, politički analitičar.
“Bosna i Hercegovina neće imati pristupa nekim novim fondovima. Tu su IPA fondovi i programi i ona je i do sad imala pristup tome, ali nije dovoljno koristila”, dodaje Bećirović.
Zeleno svjetlo Evropske unije neće dugo trajati, ako u Bosni i Hercegovini ne bude volje da krene naprijed. Bez usvojenih evropskih vrijednosti, BiH na korak do članstva u ovoj zajednici, bit će samo posmatrač, a status tek simboličan.
“Moramo prihvatiti sustav vrijednosti koji je karakterističan za Evropsku uniju i sve njezine članice. Moramo isturiti pravo čovjeka na život i svim drugim pravima. Moramo prihvatiti pravnu državu. Nisam siguran da oni koji su obilježili prethodnih 20 godina i koji su u velikoj mjeri zaglibili u kriminalu su spremni sve to podržati jer to podrazumijeva opasnost i za njihovu pravnu sigurnost”, dodaje Kukić.
Dobrobiti Evropske unije vidljivi su tek kada su odnosi unutar države povoljni. Kandidatski status učinio je Bosnu i Hercegovinu vidljivom na evropskom planu, ali i još jednom podsjetio da Bosna i Hercegovina mora izvršiti reforme i ispuniti sve zahtjeve, jer se pod okrilje Unije bez reformi ne može.
Visoko.ba/federalna.ba
(Visoko.co.ba)