SPORT U 2015. GODINI: Oduševili atletičari iz regiona, dominacija Đokovića…

I 2015. godina obilovala je velikim brojem sportskih događaja. S obzirom da nije bila olimpijska godina, kao najveći sportski događaji izdvajaju se Svjetsko atletsko prvenstvo u Pekingu i Svjetsko prvenstvo za rukometaše, koje je održano u Kataru. Naravno, tu je i niz kontinentalnih smotri na kojima su sportisti sa područja Zapadnog Balkana imali mnogo uspjeha, kako u seniorskoj, tako i u mlađim starosnim kategorijama.

– Briljantna Barcelona –

Fudbaleri Barcelone za 2015. će moći reći da su postigli rezultate koji će definitivno ući u istoriju kluba. Katalonski div je stigao do čak pet trofeja u godini na izmaku. Propustili su tek da podignu pehar u Superkupu Španije, a u svim ostalim takmičenjima su porazili konkurenciju. Počeli su sa naslovom šampiona Španije, i to 23. u istoriji kluba. Titulu su izabranici Luisa Enriquea ovjerili 17. maja, kolo prije kraja kada su u Madridu savladali branioca naslova Atletico sa 1:0.  Nastavili su sa peharom u Kupu kralja. U finalu, koje je igrano 30. maja na „Camp Nou“ savladali su Athletic Bilbao sa 3:1 i došli do 27. trofeja u Kupu kralja po čemu su rekorderi u Španiji. Uslijedio je „šlag na tortu“. Sjajan period od dvadesetak dana „Barca“ je zaokružila 6. juna još jednim peharom. U finalu Lige šampiona savladan je Juventus sa 3:1 i Barcelona je po peti put postala šampion Evrope. U svim ovim uspjesima „Barce“ učestvovao je Hrvat Ivan Rakitić, koji je postigao vodeći gol u finalu Lige šampiona na „Olimpijskom stadionu“ u Berlinu.

Barcelona je do kraja 2015. uspjela doći do još dva trofeja. Prvo je 11. augusta u Tbilisiju u Superkupu Evrope sa gotovo nevjerovatnih 5:4 savladala Sevillu, a zatim u decembru dominantno osvojila FIFA Svjetsko klupsko prvenstvo. I u polufinalu i u finalu Barcelona je slavila sa identičnih 3:0, a žrtve su bili prvo kineski Gunagzhou Evergrande, a potom i argeintinski River Plate.

U oktobru su završene kvalifikacije za EURO 2016. Od selekcija iz Zapadnog Balkana samo je Hrvatska uspjela da izbori odlazak u Francusku, dok su BiH i Slovenija otišle u baraž. Srbija, Makedonija i Crna Gora su razočarale. U baraž utakmicama, igranim u novembru, ni BiH ni Slovenija nisu se proslavili. Bh. fudbaleri su eliminisani od Republike Irske. Nakon 1:1 u Zenici, Irci su slavili sa 2:0 u Dublinu. Slovenci su poslije poraza od 0:2 u Ukrajini u revanšu u Mariboru odigrali 1:1. Evropsko prvenstvo u Francuskoj održaće se od 10. juna do 10. jula naredne godine, a po prvi put će nastupiti 24 reprezentacije.

 Trofej u drugom UEFA-inom klupskom takmičenju Ligi Evrope odbranila je španska Sevilla. U finalu, koje se igralo u Varšavi, Sevilla je savladala ukrajinski Dnipro sa 3:2.

Veliki podvig u junu napravili su mladi fudbaleri Srbije koji su trijumfovali na Svjetskom prvenstvu do 20 godina koje je održano u Novom Zelandu. U finalnoj utakmici, koja je odigrana 20. juna u Aucklandu, „orlići“ su sa 2:1 poslije produžetaka savladali Brazil.

Tokom 2015. odigrana su i četiri kontinentalna prvenstva u fudbalu. Obala Slonovače je postala šampion Afrike, Čile je po prvi put postao najbolji tim Južne Amerike, a Australija najbolja selekcija Azije. Pobjednik Gold cupa, takmičenja selekcija Sjeverne i Centralne Amerike, po deseti put u istoriji je Meksiko.

 – Košarkašice i omladinci Srbije, te bh. kadeti na krovu Evrope –

Da se u ovom regionu uvijek igrala dobra košarka potvrđeno je i u 2015. godini. U nizu sjajnih rezultata izdvojili su se zlatna medalja košarkašica Srbije na „Eurobasketu“ koji se održao u Mađarskoj i Rumuniji. Njima uz rame su omladinci Srbije koji su postali U20 šampioni Evrope i kadeti BiH koji su najbolja selekcija Starog kontinenta do 16 godina. Bh. kadeti su osim evropskog zlata osvojili prvo mjesto i na Evropskom olimpijskom festivalu mladih u Gruziji. Sjajan uspjeh selektora Josipa Pandže i njegovih izabranika koje su predvodili Džanan Musa i Njegoš Sikiraš izazvao je erupciju oduševljenja u BiH. Na povratku iz Litvanije ispred „Vječne vatre“ u Sarajevu dočekalo ih je oko 50.000 građana koji su znali proslaviti njihov veliki uspjeh.

Odlični su bili i seniori Srbije koji su na „Eurobasketu“ stigli do polufinala, gdje su izgubili od Litvanije, a zatim u borbi za bronzu i od Francuske. Od ostalih selekcija iz regiona Hrvatska i Slovenija su stigle do osmine finala, dok BiH i Makedonija nisu prošle grupu. Naslov evropskog šampiona osvojila je Španija pobijedivši u finalu Litvaniju, rezultatom 80:63.

Vrijedi spomenuti i mušku juniorsku reprezentaciju BiH koja je došla do polufinala Evropskog prvenstva u Grčkoj. Iako se na kraju nisu domogli medalje izabranici Marka Trbića su postigli veliki uspjeh osvajanjem četvrtog mjesta. U polufinalu su poraženi od Turske, a u utakmici za treće mjesto od Litvanije.

 Euroligu je osvojio Real Madrid koji je iskoristio domaći teren, jer se Final four održavao u njihovom gradu. U polufinalu su „kraljevi“ dobili Fenerbahce sa 96:87, a u finalu deklasirali Olyimpiacos, rezultatom 78:59. Regionalnu ABA ligu konačno je osvojila beogradska Crvena zvezda. U finalu play-offa „crevno-beli“ su sa 3:1 savladali zagrebačku Cedevitu i po prvi put postali šampioni regiona.

– Sjajni Vlašić, Perković, Tuka i Španović –

Svjetsko atletsko prvenstvo u Pekingu bilo je glamurozan sportski događaj, kakav „kraljica sportova“ i zaslužuje. Od 22. do 30. augusta najbolji svjetski atletičari borili su se za odličja na stadionu „Ptičje gnijezdo“. Među onima koji su sa medaljama otišli kući bilo je i četvero atletičara sa područja Zapadnog Balkana. Srebrne medalje osvojile su Hrvatice Blanka Vlašić u skoku u vis i Ivana Brkljačić u bacanju kladiva, dok su do bronzanih odličja stigli Srbijanka Ivana Španović u skoku u dalj i bh. srednjoprugaš Amel Tuka u trci na 800 metara. Posebnu pažnju je izazvao fenomenalan rezultat Tuke, koji je ušao u istoriju bh. sporta i atletike kao prvi osvajač medalje sa svjetskog prvenstva. Ujedno Tuka je vlasnik najboljeg rezultata na 800 metara u 2015. godini sa vremenom 1:42,51 koje je ostvario u pobjedi na mitingu Dijamantske lige u Monaku. Tukin lični rekord iz Monaka je 11. najbolje vrijeme ikada na 800 metara što ga je definitivno svrstalo među najbolje srednjoprugaše svijeta.

Sandra Perković je uz srebro iz Pekinga ove godine ponovo osvojila Dijamantsku ligu i to superiorno sa šest od sedam mogućih pobjeda u bacanju kladiva. Dvije pobjede u Dijamantskoj ligi ostvarila je i Ivana Španović u skoku u dalj na mitinzima u Monaku i Cirihu.

Najuspješnije nacije SP u Pekingu bile su Kenija i Jamajka sa po sedam zlatnih medalja, a slijedile su ih SAD sa šest.

– Wawrinka pokvario Đokovićevu idealnu godinu –

Prvi teniser svijeta Srbijanac Novak Đoković dugo će pamtiti 2015. godinu. Tokom cijele godine bio je fenomenalan. Osvojio je pregršt turnira, povećao prednost u odnosu na pratioce na svjetskoj rang listi. Jedino što mu nedostaje da bi moga reći da je imao idealnu godinu je trofej Roland Garrosa. U finalu otvorenog prvenstva Francuske zaustavio ga je Švajcarac Stanislas Wawrinka osvojivši svoj drugi Grand Slam u karijeri. Đoković je uspio osvojiti preostala tri Grand Slama sezone: Australian open, Wimbledon i US Open. No, Roland Garros i dalje ostaje jedini Grand Slam koji do sada nije osvajao, a ima deset takvih naslova u svojim vitrinama. Đoković je briljirao i na Masters turnirima. U 2015. osvojio ih je šest, uključujući i finalni Masters u Londonu. Uspio je doći i do dva trofeja na turnirima iz ATP serije 500. Đoković je tako godinu zaključio sa 11 pehara i još četiri finala, zaradivši preko 21,5 miliona dolara što je rekordna zarada u jednoj sezoni. U protekloj godini i Serena Williams je u ženskoj konkurenciji osvojila tri Grand Slame turnira, Australian Open, Roland Garros i Wimbledon. Međutim, nije dominirala poput Đokovića, jer je uz tri najjača turnira osvojila još dva Miami i Cincinnati. Amerikanka je tokom 2015. zaradila preko deset miliona dolara.

– Premijerni nastup bh. rukometaša na SP  

Početkom godine Katar je bio domaćin glamuroznog Svjetskog prvenstva za rukometaše. Ujedno bilo je to premijerno takmičenje za rukometnu reprezentaciju BiH koja je po prvi put nastupila na velikoj sceni. Nakon što su senzacionalno eliminisali Island u baražu izabranici selektora Dragana Markovića nisu se proslavili na SP. Sa jednom pobjedom i četiri poraza nisu prošli u drugi krug. To je pošlo za rukom Hrvatskoj, Sloveniji i Makedoniji, dok Crna Gora i Srbija nisu izborile plasman na SP. Najdalje su otišle Hrvatska i Slovenija koje su u zaustavljene u četvrtfinalu. Hrvate je eliminisala Poljska, kasnije osvajač bronzane medalje, a Slovence novi šampion svijeta Francuska. U finalu „trikolori“ su bili bolji od senzacionalnog domaćina Katara slavivši, rezultatom 25:22. Bez obzira na taj poraz domaći rukometaši, u čijim redovima je najmanje bilo pravih Katarana, postali su nacionalni junaci. Ujedno Katar je postao prva zemlja koja se okitila nekom medaljom na Svjetskom prvenstvu, a da nije iz Evrope. Među osvajačima srebrne medalje za Katar bili su igrači sa ovih prostora: Danijel Šarić i Eldar Hajdarević (BiH), Žarko Marković, Goran Stojanović i Jovo Damjanović (Crna Gora).

Rukometaši su Svjetskim prvenstvom otvorili godinu, a rukometašice zaključile. Na nedavno završenom prvenstvu koje se igralo u Danskoj naslov svjetskog šampiona ponijela je Norveška. Njihov protivnik u finalu je potpuno neočekivano bila Holandija koja je osvajanjem srebrne medalje ostvarila najveći uspjeh u svojoj istoriji. Bronzano odličje osvojila je Rumunija. Crnu Goru je u četvrtfinalu izbacila Norveška, dok je Srbija ispala u osmini finala porazom od Holandije.

Trofej u Ligi šampiona 2015. godine osvojila je Barcelona u muškoj, a podgorička Budućnost u ženskoj. Sjajne Podgoričanke u finalu Final foura igranog u Budimpešti savladale su norveški Larvik sa 26:22 i po drugi put postale šampionke Evrope.

U junu su završene kvalifikacije za EURO 2016 rukometaša koji će se u drugoj polovini januara održati u Poljskoj. Sa prostora Zapadnog Balkana na EP se nije plasirala jedino BiH. Ostale selekcije Hrvatska, Srbija, Crna Gora, Makedonija i Slovenija uspjele su ući među 16 najboljih reprezentacija Starog kontinenta.

U regionalnoj SEHA ligi slavio je debitant mađarski MKB MVM Veszprem. Upravo je mađarski šampion bio domaćin finalnog turnira. Nakon tijesne pobjede u polufinalu nad PPD Zagrebom sa 25:24, Veszprem se u final u iskalio na Brest Meškovu kojeg je savladao sa 32:21 i tako opravdao ulogu favorita.

 – Senzacionalni odbojkaši Slovenije –

Odbojkaška reprezentacija Slovenije jedno je od najprijatnijih sportskih iznenađenja 2015. godine. „Zmajčeki“ su na Evropskom prvenstvu koje se igralo u Bugarskoj i Italiji potpuno neočekivano osvojili srebrnu medalju. Slovenci jedva prošli grupnu fazu u kojoj su upisali jednu pobjedu i dva poraza. No, kada je najviše trebalo u nokaut fazi zaigrali su fenomenalno. Redom su padali Holandija, pa Poljska i u polufinalu Italiju. Zaustavila ih je tek Francuska u finalu koje je dobila sa 3:0 i okitila se prvim naslovom šampiona Evrope. Odbojkaši Srbije su poraženi u četvrtfinalu od Francuske, dok Hrvatska nije prošla grupu.

 Sjajan rezultat napravile su i odbojkašice Srbije koje su na Evropskom prvenstvu u Belgiji i Holandije došle do bronzane medalje. U polufinalu je Rusija bila prejaka, pa je Srbija otišla u borbu za treće mjesto gdje je savladala Tursku sa 3:0. Evropski šampion postala je Rusija pobjedom 3:0 u finalu protiv domaćina Holandije.

 – Tina Maze dvostruka šampionka svijeta –

Slovenka Tina Maze na početku 2015. godine potvrdila je svoju svjetsku klasu. Na Svjetskom prvenstvu održanom u američkim skijalištima Vailu i Beaver Creeku okitila se dvostrukom titulom šampiona svijeta. Sjajna slovenačka skijašica slavila je u spustu i u super kombinaciji. Uz to je osvojila srebro u superveleslalomu, pa je uz Austrijanki Annu Fenninger bila najuspješnija takmičarka SP. Fenninger se kao i Maze okitila sa dva zlata i srebrom. Bila je najbolja u superveleslalomu i veleslalomu, a druga u spustu. Zlato u slalomu osvojila je domaća skijašica Mikaela Shiffrin.

 U muškoj konkurenciji nije bilo skijaša koji je dominirao. Titule svjetskog šampiona osvojili su: Patrick Kung (Švajcarska, spust), Hannes Reichelt (Austrija, superveleslalom), Ted Ligety (SAD, veleslalom), Jean-Baptiste Grange (Francuska, slalom) i Marcel Hirscher (Autsrija, super kombinacija). U timskom takmičenju slavila je Austrija ispred Kanade i Švedske.

Za kraj vrijedi spomenuti kako je Kanada na Svjetskom prvenstvu u hokeju na ledu koje je održano u Češkoj stigla do svog 25. naslova šampiona planete. U biciklističkoj trci Giro d'Italia slavio je Španac Alberto Contador, dok je Tour de France osvojio Britanac Chris Froome.

Trafika|Ba|AA