Španska ljevičarska ministrica rada Yolanda Diaz predložila je plan za rješavanje društvene nejednakosti tako što će svakoj mladoj osobi u zemlji dati 20.000 eura koje bi potrošila na učenje, obuku ili otvaranje biznisa kada napune 18 godina.
Prema Diazovoj platformi Sumar, koja je najavila politiku prije prijevremenih općih izbora u Španiji 23. jula, inicijativa bi koštala 10 milijardi eura, što bi se prikupilo oporezivanjem bogatih.
Sumar je rekla da je cilj da se garantuju “jednake mogućnosti” bez obzira na porodično porijeklo ili zaradu. Isplate, koje bi počinjale u dobi od 18 godina i trajale bi do 23. godine, bile bi praćene administrativnom podrškom koja bi pomogla ljudima da studiraju, obuče se ili osnuju vlastiti biznis.
“Radi se o tome da se mladima omogući bolja budućnost i da im se da prilika da studiraju ili započnu posao, a da to ne zavisi od njihovog prezimena ili porodice iz koje su”, rekla je Diaz na skupu stranih dopisnika u Madridu u srijedu popodne.
“Zato predlažemo da se ljudima da 20.000 eura kada napune 18 godina kako bi mogli da se razvijaju, bilo učenjem ili otvaranjem biznisa. To je ono o čemu će se raditi 23. jula.”
Díaz je potvrdila da će politika – nazvana “univerzalno naslijeđe” – biti dostupna svim mladim Špancima bez obzira na njihove ekonomske prilike i da će se finansirati oporezivanjem ljudi koji zarađuju više od 3 miliona eura godišnje. Sumar procjenjuje da bi to koštalo 0,8% španskog BDP-a.
Ministrica, koja je odrasla u čvrstom komunističkom domaćinstvu, rekla je da nije mogla slijediti svoje snove da postane inspektorica za zapošljavanje jer nije imala dovoljno novca da provede godine studirajući.
„Postati inspektor za zapošljavanje u Španiji bi trajalo oko pet godina“, rekla je ona. “Nisam inspektor za zapošljavanje jer sam kćerka roditelja iz radničke klase i to sebi nikada ne bih mogla priuštiti. Ovo je mjera preraspodjele koja će mladima naše zemlje omogućiti budućnost bez obzira na prezime.”
Njen prijedlog je iznenadio i poziciju i opoziciju španske političke podjele. Nadia Calviño, ministarka ekonomije u koalicionoj vladi koju predvode socijalisti, postavila je pitanje kako će ta politika funkcionirati u praksi.
“Svako ko predlaže davanje subvencija ili grantova bez ikakvih ograničenja kada su u pitanju nivoi prihoda ili ciljevi, treba da objasni kako bi se to finansiralo jer ćemo morati da nastavimo sa odgovornom fiskalnom politikom u narednim godinama”, rekla je Calviño za radio stanicu Onda Cero u ponedjeljak.
Opoziciona konzervativna Narodna stranka (PP), koja predvodi socijaliste u anketama, ali za koju se očekuje da će se morati osloniti na podršku krajnje desničarske stranke Vox da formira vladu ako pobijedi na izborima – bila je još grublja.
Glasnogovornik PP-a optužio je Sumar da je pogriješila u svojim prioritetima i predložio vladi da se fokusira na druge probleme u zemlji u kojoj je, kako su rekli, „27% stanovništva u opasnosti od socijalne isključenosti, gdje je stopa nezaposlenosti najviša u Evropi, gdje porodice jedva sastavljaju kraj s krajem i gdje se samozaposleni bore da opstanu”.
Visoko.ba/federalna.ba/The Guardian
(Visoko.co.ba)