Put do roditeljstva često je dug i trnovit, katkad i neuspješan. Žene diljem svijeta bore se s neplodnošću, a među njima i Branka Josipović Božić, koju smo upoznali preko popularne grupe “Mi, mahaluše”.
Branka smatra da drugi ljudi suosjećaju s njom, ali da i dalje postoje pogrešna shvatanja o neplodnosti. U iskrenoj ispovijesti ispričala nam je svoju priču kako se zaista osjeća zbog nemogućnosti da postane majka, ali i pružila podršku svim ženama koje poput nje ne odustaju od zvuka dječjeg plača.
Njenu priču prenosimo u cjelosti:
“Ja sam žena borac. Moj put ka potomstvu je veoma mukotrpan, težak, iscrpan i emotivan. Kroz ovu borbu sam naučila dosta. Naučila da budem strpljiva, da se radujem malim stvarima, da ojačam. Svaki nalaz, pregled, injekcija, tableta, vađenje krvi gledam samo kao jedan korak bliže ka bebi. Iza sebe imam 3 neuspješne vantjelesne oplodnje, ali i dalje nema odustajanja. Iako nam dijagnoze daju male šanse da se ja i suprug ostvarimo kao roditelji, mene ne sprječava da dalje nastavim, da se dalje borim, kao i da pomažem svakom paru koji ima isti problem. Neko sam ko ne šuti o svom problemu, sterilitet nije tabu tema za mene, i samim tim ja već dugi niz godina sam član jednog i zamjenica predsjednika Udruženja iz Zvornika “Bebe 1”. Udruženje me održava u ovoj borbi, i svaki razgovor i razmjena mišljenja sa mojim saborcima mi daje vjetar u leđa.
Ja sam i supruga, kćerka, tetka, sestra, prijateljica, ali nisam MAJKA. Moj san ja još uvijek sanjam. Sanjam i dalje te dvije crvene crtice na testu. Sanjam dječiji plač u kući. Ali isto tako znam da će moj san postati java. Znam da ću čuti kako me jedna mala kovrčava djevojčica zove MAMA. Znam da neću spavati zbog grčeva, prvih zubića, prvih koraka Zato mi i nije bilo teško da se otisnem od kuće zarad svog cilja, da radim i obezbijedim novac za vantjelesnu, jer nažalost naša država veoma malo ima sluha za parove koji se bore za potomstvo. Svakom ko je u ovoj borbi želim da što prije ostvari svoj cilj.”
Porazne statistike potvrđuju da se godinama u Bosni i Hercegovini rađa sve manje djece.
Stručnjaci kažu da je za to kriva loša ekonomska situacija i odlazak mladih, ali i neplodnost s kojom se suočava sve veći broj parova.
Zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji na razini Federacije Bosne i Hercegovine donesen je još 2018. godine, ali primjene ni dvije godine poslije nema. Parovi su prepušteni sami sebi.
Pripremila: Adna Tatarević
DnevniBUZZ