Sjeverna Koreja u ponedjeljak je ispalila interkontinentalnu balističku raketu koja ima domet da pogodi bilo koju tačku u u Sjedinjenim Državama, saopćili su Južna Koreja i Japan.
Projektil ima potencijal da putuje više od 15.000 kilometara, što znači da može doseći bilo koju tačku u Japanu i kontinentalnom dijelu Sjedinjenih Država, saopćio je zamjenik japanskog ministra odbrane Shingo Miyake.
Vijeće za nacionalnu sigurnost Južne Koreje saopćilo je da se radi o interkontinentalnoj balističkoj raketi na čvrsto gorivo, označivši lansiranje kao destabilizujući čin koji ignorira međunarodna upozorenja i više rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a.
Predsjednik Yoon Suk Yeol naredio je unapređenje efikasne operacije “nuklearnog odvraćanja” Južne Koreje i Sjedinjenih Država, navodi se u saopćenju.
Projektil je u ponedjeljak ispaljen iz područja u blizini glavnog grada Pyongyanga prema moru s istočne obale Sjeverne Koreje i preletio je oko 1.000 kilometara, saopćio je načelnik združenog štaba Južne Koreje.
Japansko ministarstvo odbrane javilo je da je let trajao 73 minuta, nešto kraće od 74 minuta leta projektila Sjeverne Koreje ispaljene u julu. Dostigao je maksimalnu visinu veću od 6.000 kilometara i pao u more zapadno od Hokkaida izvan japanske ekskluzivne ekonomske zone, saopćio je Japan.
Takva lansiranja naglašavaju napore Sjevera da unaprijedi svoj arsenal oružjem većeg dometa koje bi potencijalno moglo doći do američkog kopna.
Područje u blizini međunarodnog aerodroma koji opslužuje Pyongyang mjesto je gdje je Sjever ranije lansirao interkontinentalne rakete i za koje se sumnja da je lokacija postrojenja za sklapanje projektila.
Najnovije rakete Sjevera na čvrsto gorivo Hwasong-18 lansirane su iz blizine Pyongyanga, s travnatog polja za koje analitičari kažu da je vjerovatno ojačano betonom za tešku lansirnu raketu.
Lansiranje projektila u ponedjeljak uslijedilo je nakon što je Sjeverna Koreja u nedjelju navečer ispalila balističku raketu kratkog dometa, koja je preletjela oko 570 kilometara i pala je u okean.
Sjeverna Koreja pratila je to lansiranje vatrenom izjavom koju su Sjedinjene Države osudile zbog orkestriranja onoga što su nazvale “pregledom nuklearnog rata”, uključujući dolazak podmornice na nuklearni pogon u Južnu Koreju u nedjelju.
Savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan razgovarao je sa svojim južnokorejskim i japanskim kolegama i naglasio važnost dijeljenja podataka o upozorenjima na rakete, saopćila je Bijela kuća.
Troje saveznika rade na uspostavi sistema za razmjenu podataka o projektilima u realnom vremenu, koji je, međutim, je još “nekoliko dana” od početka rada, saopćilo je ministarstvo odbrane Južne Koreje.
U petak, nakon sastanka na visokom nivou američkih i južnokorejskih zvaničnika o upotrebi američkog strateškog vojnog oružja za odvraćanje vojne prijetnje Sjeverne Koreje, Washington je upozorio da će svaki nuklearni napad dovesti do kraja režima.
Sjeverna Koreja tvrdi da ima suvereno pravo da upravlja programom balističkih projektila za samoodbranu i odbacuje zabranu Vijeća sigurnosti UN-a, za koju navodi da je proizvod neprijateljske američke politike.
Nakon nedjeljnog lansiranja, ministarstvo odbrane Sjeverne Koreje kritiziralo je “vojne gangstere” u Sjedinjenim Državama i Južnoj Koreji zbog jačanja napetosti vježbama, demonstracijama sile i planiranjem nuklearnog rata.
U izjavi neimenovanog portparola ministarstva navodi se dolazak američke podmornice na nuklearni pogon Missouri u južnokorejski lučki grad Busan u nedjelju.
Posjete američkih nuklearnih podmornica ranije su bile rijetke, ali su se povećale u okviru sporazuma između Seula i Washingtona koji su pojačali raspoređivanje američke vojne opreme.
USS Carl Vinson, američki nosač aviona, također je stigao u Busan prošlog mjeseca u sklopu napora da se poveća odvraćanje nuklearnih i raketnih programa Sjeverne Koreje.
Ministarstvo odbrane Sjeverne Koreje također je osudilo sastanak južnokorejskih i američkih zvaničnika u Washingtonu kao još jedan znak napora da se usmjere pripreme za rat i provokativno pokazivanje sile.
Sjedinjene Države i Južna Koreja povećale su intenzitet zajedničkih vojnih vježbi protiv rastućih prijetnji sa Sjevera, u kojima je testiran niz balističkih projektila i u novembru i lansiran je prvi sjeverni vojni špijunski satelit, prenosi Reuters.
Visoko.co.ba/federalna.ba/Fena