SDA i HDZ „reformski“ rasprodaju državne kompanije i imenuju podobne kadrove

Iako već danima pričaju kako se sjednice Vlade FBiH tiču samo reformskih procesa, same izjave premijera Fadila Novalića, a onda i svih ministara koji sjede u Vladi FBiH dokazuju da je vrijeme do sada potrošeno za imenovanja, odluke o prodaji preduzeća, ukidanje i spajanje nekih javnih preduzeća, a onda odluke o pokretanju nekih novih direkcija.

I na kraju su priznali, pa i sam Bakir Izetbegović, predsjednik SDA da je koalicija na nivou Federeacije pukla zbog fotelja, odnosno sporne Uredbe o načinu imenjavanja u javnim preduzećima koju je najviše „gurao“ HDZ BiH, a žestoko se tome suprostavio DF, koji ne na kraju i izašao iz vlasti.

No, koliko je HDZ-u na čelu sa Draganom Čovićem bilo stalo da odlučuju o sudbini javnih kompanija dokazuje i potez predsjednika Federacije BiH Marinka Čavare koji je bivšem premijeru Nerminu Nikšiću uputio pismo da odlazeća Vlada FBiH obustavi donošenje odluka koje nisu nužne za funkcioniranje entiteta.

Podsjećamo, tada je Vlada FBiH usvojila Plan Agencije za privatizaciju FBiH o prodaji manjinskog udjela u jednom broju državnih poduzeća, a Čavara je naložio odlazećoj Vladi i drugim pravnim subjektima izvršne vlasti da obustave donošenje odluka koje nisu nužne za funkcioniranje FBiH do konstituiranja nove izvršne vlasti.

Inače, nakon dobijenih saglasnosti nadležnih  ministarstava u Vladi Federacije BiH, u 2015. godini planirana je prodaja državnog kapitala 14 firmi: Bosnalijek d.d. Sarajevo, Energopetrol d.d. Sarajevo, Energoinvest d.d. Sarajevo, Aluminij d.d. Mostar, Hidrogradnja d.d. Sarajevo, Remontni zavod d.d Travnik, Šipad export-import d.d. Sarajevo, Željezara Zenica d.o.o. Zenica, KTK d.d. Visoko, Agrokomerc d.d. Velika Kladuša, Konfekcija Borac d.d. Travnik, Fabrika duhana Mostar d.d. Mostar, PS Vitezit d.o.o. Vitez i Holding preduzeće Putevi BiH d.d. Sarajevo. Ukupan državni kapital u ovom firmama iznosi 772.744.358 KM.

Novalić je jučer naveo neke firme koje idu u hitnu privatizaciju Aluminij, Acerol Mittal, Energoinvest, Bosnalijek, Energopetrol i Sarajevo osiguranje, a što odgovara ranijem planu Agencije za privatizaciju.

Sadašnja Vlada FBiH skoro da je prepisala sve što je Agencija i planirala (ranije usvojila Nikšićeva Vlada FBiH), a pri tome je sve to nazvala reformskim pitanjima. Uz to će formirati i Direkciju za preduzeća s poteškoćama što će donijeti samo nova zapošljavanja u administraciji.

Podsjećanja radi Novalić je kazao da im je Direkcija neophodna kako bi pomogla nekim kompanijama da se restruktuiraju, a neke putem stečaja likvidiraju. Pitanje je ovdje šta će onda raditi Agencija za privatizaciju, a u sklopu koje će odlukom Vlade raditi i Agencija za pasivni podbilans i Agencija za reviziju privatizacije.

-One koje idu na privatizaciju su posljednja kategorija a u njih spadaju Aluminij, Acerol Mittal, Energoinvest, Bosnalijek, Energopetrol i Sarajevo osiguranje.. – napomenuo je Novalić.

 

Trafika|Ba|NAP