Sarajevski ratni teatar će, u koprodukciji sa Akademijom scenskih umjetnosti iz Sarajeva i Studiom lutkarstva Sarajevo, u utorak, 16. decembra u 20h predstaviti premijeru predstave „MAMA 22“ u sklopu programa Teatarski opservatorij.
Ova drama je nastala kao diplomski rad Džejne Avdić na predmetu Dramaturgija na Akademiji Scenskih Umjetnosti Sarajevo, pod mentorstvom profesorice Dubravke Zrnčić-Kulenović.
Nakon premijere slijedi prva repriza u srijedu 17. decembra u 20h.
Radnja se dešava u neodređenom prostoru i vremenu, između sjećanja, snova i jave. Glavni lik Kćerka, se suočava sa smrću svoje Majke. U svojoj dvadeset i drugoj godini života, svakog 22. u mjesecu Kćerka sanja san koji joj na simboličan način ukazuje na ono što će se dogoditi, međutim ona nije svjesna toga u tom trenutku. Tek kada se ono što je nagovješteno desi ona osvjesti svoj san. U njen svijet ulazi i Chrlie Chaplin – lutalica, koji traži svoje mjesto, i svoju sreću koja mu uporno klizi iz ruku, baš kao što i kćerka traži svoju. On ima funkciju da je ohrabri i potakne da nastavi dalje – kao neko drugo ja, oponent samoj Kćerci. Paralelno, što se dešava Majci dešava se i Kćerci. Obje putuju, ali ne na isti način – Kćerka fizički, a Majka metafizički. Postavlja se pitanje da li vrijeme prolazi ili mi prolazimo? Gdje nam je kraj? Ima li kraj kraja?
Džejna Avdić: „Mama 22“ diplomski rad iz predmeta Dramaturgija na Akademiji Scenskih Umjetnosti Sarajevo Mentor: Dubravka Zrnčić-Kulenović Igraju: Sonja Goronja, Ivana Vojinović, Emir Fejzić i Sanjin Arnautović Scenski pokret: Emir Fejzić Scenografija, lutke i kostimi: Janja Stijepić Plakat i video animacije: Dženis Avdić Producenti: Hana Karadža, Riad Hasović Program: Teatarski Opservatorij Produkcija: Sarajevski ratni teatar u koprodukciji sa Akademijom scenskih umjetnosti Sarajevo i Studijom lutkarstva Sarajevo Osnovni pravci kao elementi drame: Nadrealizam, simbolizam, ekspresionizam Struktura drame: Fragmentarna drmaturgija, dramaturgija sna i motiv putovanja.
„Ovo je moj prvi projekat u profesionalnom pozorištu. Odnosno drugi, budući da je moj prvi dramaski tekst „Pišem ti iz 2070. godine“ postavljen 2008. godine u „Pozorištu mladih Tuzle“. Dakle, ovo je moj drugi projekat u profesionalnom pozorištu, ali prvi u profesionalnom životu. Bilo je divno surađivati sa profesoricom Dubravkom Zrnčić-Kulenović, koja je režirala moj tekst, te bila mentorica na diplomskom radu prilikom njegovog nastanka. Jako mi je drago da sam dobila priliku odmah po završetku studija surađivati sa, po mom mišljenju, trenutno najboljim pozorištem u Sarajevu. Posebno bih se željela zahvaliti studentima Master studija produkcije, koji su organizovali „Pitch studentskih projektata“ na kojem sam prezentovala svoj dramski tekst, te gospodinu Nihadu Kreševljakoviću, koji mi je ponudio suradnju. Za mene je ovo nevjerovatno iskustvo i neprocjenjivo velika stvar, kako zbog činjenice da me afirmiše kao mladu bh autoricu, tako i zbog činjenice da je meni lično ova drama, i sama tema jako bitna, te da je drama posvećena mojoj rahmetli mami“ – Džejna Avdić, autorica teksta.
Džejna Avdić je rođena 25. juna 1991. godine u Sarajevu. Završila je „Drugu gimnaziju Sarajevo“. Bila je urednik rubrike kultura 2008. i 2009. za novine „Druga priča“ čiji je voditelj i urednik Nenad Veličković. 2008. godine je dramom „Pišem ti iz 2007.godine…“ pobjedila na konkursu za najoriginalniji i najbolji dramski tekst u BiH, koji je raspisan od strane Pozorišta mladih Tuzla. Drama je praizvedbu imala u novembru 2008. godine. Njena priča „Hadži-dedina česma“, je osvojila računara za njenu školu, a tema za pisanje kratke priče bila je «Stari bosanski vodovodi, česme, šadrvani i sebilji». 2010. godine upisuje Odsjek za dramaturgiju na „Akademiji scenskih umjetnosti“ u Sarajevu. 2012. godine na „20. Susretima pozorišta/kazališta lutaka BIH“, upriličeno je javno čitanje originalnog lutkarskog teksta „Gorčin i Kosara“ , koji je nastao inspirisan poezijom Maka Dizdara i epitafima sa stećaka.
Iste godine učestvuje na „6. Sarajevo Talent Campusu“ u okviru „Sarajevo Film Festivala“. Nakon toga učestvuje na konkursu „Sarajevo Grad Filma“ gdje je njen scenarij prošao u finalni krug u konkurenciji za takmičarski program. 2013. godine njena radiodrama “Prvi april”, osvojila je Prvu nagradu na konkursu za originalnu radiodramu, koji raspisuje „BH RADIO 1“. Koscenaristica na filmu „Jedne mračne noći“ reditelja Francois Lunela i „Subotnji piknik“ reditelja Jure Pavlovića. 2013. i 2014. godine radi kao asistent Takmičarskog programa Sarajevo Film Festivala.
Piše filmske i pozorišne kritike na internet portalu „Kulturno-umjetnički labaratorij“ (www.kul.ba). Proglašena je za Studenta godine odsjeka za dramaturgiju. Trenutno je na Master studiju iz dramaturgije i radi kao dramaturg u Magacin Kabareu.
Trafika|Ba