Građani, koji traže da se tokom sanacije očuva prvobitni izgled sarajevskog Trga oslobođenja – Alija Izetbegović, su obrazložili svoje zahtjeve.
To su učinili na Facebook grupi “Spasimo Trg oslobođenja – Alija Izetbegović i njegova stabla”. Istaknuto je da će sugestije uputiti Federalnom ministarstvu prostornog uređenja i Komisiji za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine.
Kao arhitekt prema čijem se projektu vrši sanacija naveden je Nedžad Mulaomerović. Sanacija bi trebala koštati nešto manje od milion KM. Od nadležnih je traženo da objasne zašto sanacijom nije obuhvaćen cijeli trg – prostor ispred Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu (EFSA) i zgrade Svjetlosti. Insistiraju da se istovremeno vrši sanacija cijelog trga.
“To je i preporuka Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika, s tim da je ova komisija saglasna da se može raditi i u fazama. Mi ne vidimo razlog za to. Kada se radi, neka se radi sve odjednom, a ne da imamo raskopavanje i zatvaranje trga tri puta”, poručili su.
Ocijenili su da bi radove finansijski trebao podržati i Grad Sarajevo, s obzirom na to da je riječ o lokaciji značajnoj za cijeli grad.
“Kao što smo uvijek isticali: ovaj prostor jeste u općini Stari Grad, ali nije od interesa i značaja samo za stanovnike Starog Grada, nego za sve stanovnike Sarajeva, kantona, pa i šire s obzirom na to da je Sarajevo glavni grad. Ovaj trg se nalazi u srcu Sarajeva”, napomenuli su.
Šta će biti s Multikulturalnim čovjekom?
Ukazali su na to da im je nejasno šta će se desiti sa statuom Multikulturalnog čovjeka te da se time stvara prostor za manipulaciju.
“Tražit ćemo da se jasno definište da je mjesto Multikulturalnog čovjeka upravo na mjestu na kojem se sada nalazi i da se ovim projektom ne predviđa njegovo premještanje na drugu lokaciju. Tražit ćemo da se statua odgovarajuće, tj. stručno zaštiti”, naglasili su.
Trg je od 1997. prepoznatljiv i po skulpturi Multikulturalnog čovjeka. Ovo djelo postavljeno u središtu trga je Sarajevu poklonio italijanski umjetnik Francesco Perilla.
Traže odgovarajuću rasvjetu te da se razmotri gradnja fontane
Prema navodima ove grupe građana, šahovska ploča će biti nova te će biti postavljeni ormarići u koje će se ostavljati šahovske figure. Tražit će postavljanje i nove adekvatne rasvjete.
“Rasvjeta nije predviđena ovim projektom, ali kao što su već naši članovi arhitekte Mirza Hrustemović i Senad Hafizović naveli, trebalo bi je napraviti u sklopu ovog projekta. Naravno, to treba da bude u skladu sa svjetlosnim nezagađivanjem, s obzirom na to da u parku imamo koloniju vrabaca, kao i druge ptice kojima bi prejaka rasvjeta smetala. Potrebno je i nekoliko razvodnih kutija s priključcima za struju, da se ne saplićemo preko kablova kada se nešto održava u parku”, potcrtali su.
Predložili su nadležnima da se razmotri i gradnja fontane.
Hronologija slučaja
Podsjećamo, Općina Stari Grad je prvobitno namjeravala rekonstruisati cijeli Trg oslobođenja – Alija Izetbegović, što je podrazumijevalo i gradnju podzemne garaže. Planirano je bilo da se sačuvaju samo ona stabla koja bi se nalazila izvan gabarita podzemne garaže.
Međutim, veći broj građana suprotstavio se ovako predloženom projektu. Nacrt urbanističkog projekta nije bio prihvatljiv ni Komisiji za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine. Da rekonstrukcije neće biti bilo je jasno kada je Ustavni sud Bosne i Hercegovine odbacio apelaciju općina Stari Grad i Centar.
Shodno tome, lokalna vlast je odlučila da izvrši sanaciju, i to uz finansijsku pomoć turske Općine Fatih. Sanacija je počela početkom augusta prošle godine, a već početkom oktobra je zaustavljena. Početkom decembra su u Općini Stari Grad najavili da će radovi biti nastavljeni. Međutim, to se još nije desilo.