SALKIĆ: Integrirati povratnička preduzeća u društvo

Potpredsjednik Narodne skupštine RS-a Ramiz Salkić smatra da u narednom periodu treba raditi na potpunoj integraciji povratničkih preduzeća u društvo.

Salkić je jučer razgovarao sa vlasnikom preduzeća „MBA“ u Doboju Murvetom Bajraktarevićem.

Posjetio je da je ekonomski oporavak i jačanje povratničkih zajednica u bh. entitetu RS imalo nekoliko svojih faza.

Iz vremena kada su bile ugrožene slobode kretanja, a na sve načine onemogućavano investiranje bilo potpuni rizik, posljednja faza donijela je iskustvo postepene integracije poslovnih društava u zajednicu, gdje preduzeća povratnika u ovaj entitet već preuzimaju liderske pozicije i zapošljavaju pored povratnika i domicilno stanovništvo, nudeći koncept uspješnog poslovanja.

Jedno od takvih poslovnih društava zasigurno je MBA Doboj, koje je posljednjih deset godina jedno od vodećih preduzeća na području te lokalne zajednice, saopćeno je danas iz kabineta potpredsjednika entitetskog parlamenta.

Po povratku u Doboj, porodica Bajraktarević krenula je sa realizacijom značajne višemilionske investicije, otvarajući nova radna mjesta i osvajajući tržište sjeveroistočne i srednje Bosne, spojivši iskustva zapadnjačkog poslovanja sa ljubavlju i željom da se biznis pokrene u rodnome gradu.

– Danas je MBA Doboj lider na tržištu limenog crijepa i drugih proizvoda od lima. Upošljavamo 47 osoba, a naš godišnji promet dostigao je 7,5 miliona maraka. U ovom trenutku trećinu svoje proizvodnje plasiramo u Luksemburg, Sloveniju i Austriju. Uskoro započinjemo sa izvozom u Njemačku, a naše opredjeljenje je da iz dana u dan podižemo kvalitet i obim proizvodnje, pokazujući da umijemo i želimo imati svjetski nivo u Bosni i Hercegovini. Proizvodnju smo poslije rata imali organizovanu u Federaciji, a tek prije pet godina smo dobili mogućnost da sagradimo svoj objekat u Doboju, iako smo se vratili još 2000. godine. Nažalost godinama nismo uspjeli vratiti svoj objekat koji je bio potpuno devastiran. Jedinu podršku u pokretanju proizvodnje u Doboju dobili smo od Federalnog ministarstva za povratak – kazao je Murvet Bajraktarević.

Potcrtao je da je tradicija zanatstva u njegovoj porodici stara više od jednog stoljeća, a započeo ju je Mehmed Bajraktarević, koji je zanat završio u Beču, a potom se vratio u Doboj i radio kao majstor parnih kotlova.

Danas ovu kompaniju već vodi direktor Adnan Bajraktarević, koji pripada četvrtoj generaciji Bajraktarevića u privatnom biznisu.

Značajne investicije u proizvodne kapacitete i zapošljavanje povratnika u Republici Srpskoj proteklih godina su bile podržane kroz programe za podršku održivom povratku.

Putem Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica osigurane su povoljne kreditne linije i grant sredstva što je ovoj i sličnim kompanijama omogućilo ozbiljan razvoj.

-Koncept koji smo proteklih godina primjenjivali, kada smo u nedostatku podrške povratničkom biznisu iz institucija bh. entiteta RS, pribjegavali podršci iz Sarajeva, dao je dobre rezultate. Veliki broj preduzeća, zadruga i pojedinaca je podržan, osigurana su radna mjesta, ali mi želimo da preduzeća povratnika ne budu na marginama, da se prestane protiv njih voditi diskriminacija, već treba da dobiju punu podršku iz Banja Luke. Na svu sreću imali smo na raspolaganju turski kredit koji je pomogao naša preduzeća. Danas iz Banja Luke prigovaraju zbog velikog miješanja Turaka, a Vlada entiteta RS-a je uskratila bilo kakvu pomoć povratnicima. To je licemjerno. Ovakva preduzeća prave veliki promet i pune budžet, tako da imaju pravo da dobiju razvojni kredit, direktnu podršku i da budu ravnopravna sa preduzećima u vlasništvu Srba. Nažalost, to još uvijek u Republici Srpskoj nije slučaj. Imamo pojedinačne i rijetke slučajeve, ali nažalost, Bošnjaci i Hrvati u Republici Srpskoj još uvijek su žrtve diskriminacije, a u Sarajevu nema dovoljno mogućnosti da pokriju sve potrebe u entitetu RS- rekao je Ramiz Salkić.

Trafika|Ba|Fena