SAD i Rusija za konferenciju o Sirijii u novembru

Sjedinjene Američke Države i Rusija saglasile su se da od Ujedinjenih nacija zatraže održavanje mirovne konferencije o Siriji, u drugoj sedmici novembra, rekao je danas američki državni sekretar Džon Keri nakon razgovora sa svojim ruskim kolegom Sergejom Lavrovom. 

-Tražit ćemo da datum konferencije bude određen što je prije moguće – kazao je Keri na zajedničkoj konferenciji za novinare s Lavrovom u Indoneziji.

Keri je ocijenio da je uništavanje sirijskog hemijskog oružja “dobar početak” i, kako primjećuje Rojters, sasvim neuobičajeno pohvalio je Damask, navodeći da sirijskoj vladi treba odati priznanje za sprovođenje nedavne rezolucije UN o uništavanju svog arsenala.

Keri je rekao da je njegov sastanak s Lavrovom bio jedan od najproduktivnijih koje je imao s njim, prenio je Rojters.

-Saglasili smo se ponovo da ne postoji vojno rješenje za Siriju i obostrani nam je interes da ni pri jednoj sukobljenoj strani u toj zemlji ne postoje radikalni ekstremisti – naveo je on.

Keri je rekao da se on, kao i Lavrov, nada da će do sastanka o Siriji doći u novembru i objasnio da će konačan datum odrediti UN.

Lavrov je kazao da režim sirijskog predsjednika Bašara al Asada, prijatelja Rusije, u potpunosti sarađuje što se tiče dogovora o uklanjanju hemijskog oružja, navela je britanska agencija.

-Odgovornost je ne samo na sirijskoj vladi, već i na opoziciji i svim državama da ne dozvole da to oružje dospije u pogrešne ruke – rekao je Lavrov.

On je kazao da se sirijska vlada saglasila da učestvuje na mirovnoj konferenciji i pozvao je SAD i druge koji podržavaju opoziciju, da je ubijede da i ona bude prisutna na razgovorima u Ženevi.

Opozicija je, napominje AFP, bila podijeljena i do sada nije uspjela da se saglasi o delegaciji koja bi mogla da ide u Ženevu.

Keri i Lavrov su se sastali na marginama ekonomskog azijsko-pacifičkog samita na Baliju, Indonezija, gde su potpisali dogovor o modernizaciji sporazuma o nuklearnom razoružanju iz 1987. godine.

Taj sporazum su potpisali Ronald Regan i Mihail Gorbačov, tadašnji predsjednici SAD, odnosno Rusije. On predviđa uništavanje i zabranu američkih i sovjetskih nuklearnih i konvencionalnih raketa dometa između 500 i 5.500 kilometara.
Prema tom sporazumu, u Washingtonu i Moskvi su ustanovljeni Centri za smanjenje nuklearne opasnosti, s ciljem da dijele informacije o atomskom oružju i verificiraju sprovođenje različitih ugovora o kontroli naoružanja.

Što se tiče sirijskog hemijskog oružja, međunarodni eksperti su jučer počeli da ga uklanjaju, uništili su bojeve glave, hemijske bombe i opremu za mješanje i punjenje, kako su to saopćile Ujedinjene nacije.

Sam proces uništavanja ovog dijela sirijskog hemijskog arsenala sproveli su sirijski radnici uz nadzor međunarodnih eksperata, a proces će se nastaviti narednih dana, prenosi Tanjug.

Međunarodni tim, također, “prati, provjerava i izvještava” o tome da li je vlada predsjednika Bašara al Asada dala tačne informacije o svojim zalihama, ističe se u saopćenju.

Predstavnici Organizacije za zabranu hemijskog oružja i stručnjaci UN stigli su u Damask u skladu s rezolucijom Vijeća sigurnosti od 27. septembra, kojom je podržan plan SAD i Rusije o eliminaciji sirijskog arsenala poslije napada u augustu u kom je ubijeno na stotine ljudi, a u kojem je korišteno hemijsko oružje.

U skladu s tim planom, postrojenja za proizvodnju tog oružja moraju da budu uništena do 1. novembra.

 

Trafika|Ba|Fena