Kremlj je jučer saopćio da Rusija planira iskoristiti sva prava u Ujedinjenim nacijama nakon što danas preuzme rotirajuće predsjedavanje Vijećem sigurnosti.
Sjedinjene Države su u četvrtak pozvale Rusiju da se “ponaša profesionalno” kada preuzme tu ulogu, rekavši da ne postoji način da se Moskva spriječi da zauzme to mjesto.
Poginuli ljudi
Posljednji put kada je Rusija preuzela mjesečno predsjedavanje 15-članim Vijeća sigurnosti UN bilo je u februaru 2022, kada je predsjednik Vladimir Putin objavio takozvanu “specijalnu vojnu operaciju” usred sjednice Vijeća o Ukrajini. Četrnaest mjeseci kasnije, desetine hiljada ljudi su izgubile život, gradovi su sravnjeni sa zemljom, a Putin je pred Međunarodnim krivičnim sudom (MKS) optužen za otmicu ukrajinske djece.
U takvim okolnostima, smještanje Rusije na čelo svjetskog tijela zaduženog za “održavanje međunarodnog mira i bezbjednosti” mnogima zvuči kao gruba prvoaprilska šala, piše britanski The Guardian.
– Od prvog aprila, oni dodatno podižu nivo apsurda. Vijeće sigurnosti je zamišljen tako da ne može da se bavi pitanjima svoje prvenstvene odgovornosti, a to je sprječavanje sukoba, a potom i rješavanje sukoba – rekao je Sergij Kislica, stalni ukrajinski predstavnik.
Pitanja od ključnog interesa
On je dodao da će Ukrajina izbjegavati Vijeće sigurnosti u aprilu osim u slučaju “pitanja od ključnog interesa nacionalne sigurnosti”. Ukrajina trenutno nije članica Vijeća, ali je često pozivaju da se obrati povodom pitanja povezanih sa ratom.
The Guaridan piše da su SAD, Velika Britanija, Francuska i njihove pristalice u Vijeću vjerovatno tokom ovog mjeseca pokazati negodovanje smanjenjem nivoa zastupljenosti na događajima koje organizuje Rusija, ali da nijedna država nije najavila bilo kakav oblik bojkota ili drugog protesta.
Diplomate u sjedištu UN u Njujorku kažu da će se većina agende Vijeća u aprilu, kao i svakog mjeseca, sastojati od rutinskih brifinga i izvještaja o mirovnim misijama UN širom svijeta.
– Važno je da zašitimo ostatak rada Vijeća na drugim pitanjima – rekao je jedan evropski diplomata. On je dodao da ne žele da poremete rad Vijeća na drugim mjestima jer bi to omogućilo da ruska invazija dobije još širi uticaj na pitanja mira i sigurnosti širom svijeta.
Napad na Irak
Posljednji put kada je stalna članica Vijeća sigurnosti UN pokrenula ničim izazvanu invaziju bio je napad SAD na Irak, ali one nisu bile podvrgnute poniženju stalnih ubjedljivih poraza u Generalnoj skupštini UN kao Rusija tokom prošle godine.
Vijeće UN-a ima 10 rotirajućih i pet stalnih članica – Rusiju, Veliku Britaniju, Francusku, SAD i Kinu, koje imaju pravo veta.
Ambasadorica SAD pri UN-u Linda Tomas Grinfild izjavila je u četvrtak da Rusija “zbog onoga što radi u Ukrajini” ne bi trebalo da bude stalna članica Vijeća sigurnosti UN.
Međutim, povelja UN “ne omogućava promjenu njenog statusa kao stalne članice”, dodala je.
Generalna skupština UN je u oktobru većinski glasala za osudu ilegalne ruske aneksije četiri ukrajinske oblasti, pri čemu su 143 države podržale rezoluciju, a pet je odbile.
Međutim, bilo je 35 uzdržanih, što je iznijelo na vidjelo globalne podjele kada je u pitanju stav prema ratu u Ukrajini.
Zamjenik stalnog predstavnika Rusije, Dmitrij Poljanski, negirao je da njegova misija postaje parija u UN.
– Apsolutno ne. Osjećamo da Zapad trenutno ima problema u UN, jer sve više zemalja razumije našu poziciju – rekao je Poljanski.
On je nalog za hapšenje Putina koji je izdao MKS odbacio kao “potpuno irelevantan za bilo koju našu aktivnost”. Ruski lider je 2015. posljednji put bio u sjedištu UN.
Ruski stavovi
Podjela među pet stalnih članica Vijeća sigurnosti UN je znatno pojačana i Kina redovno ponavlja ruske stavove u tom tijelu. Među sadašnjom postavom nestalnih članica, Mozambik, Ujedinjeni Arapski Emirati i Gabon generalno su ostali neutralni povodom invazije na Ukrajinu. Brazil se pomjera u neutralni tabor. Poljanski je rekao da se BRIKS grupa – Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika približava i ustvrdio da je još 20 država zainteresovano za pridruživanje.
– Mislim da Rusija nema puno bliskih saveznika u Vijeću, ali veliki broj njegovih članica želi da izbjegne uvlačenje u igre velikih sila – rekao je Ričard Govan (Richard), direktor UN u Međunarodnoj kriznoj grupi.
On je ocijenio da mnoge članice Vijeća žele da preusmjere pažnju na krize mimo Ukrajine, “gdje bi UN mogle da učine nešto više dobrog”,piše Avaz
(Haber.ba)