Roditelji tražili da škola otpusti nastavnika pedofila, u međuvremenu on sam dao ostavku

Nakon što je slučaj Samira Alihodžića, osuđenog nastavnika pedofila, koji je vraćen na radno mjesto u osnovnu školu, posljednjih dana izazvao brojne reakcije, sazvan je sastanak Vijeća roditelja OŠ Grbavica 1 i uprave škole, na kojem je razmatrana ova situacija. Za vrijeme trajanja sastanka, u javnosti je procurila informacija da je Alihodžić odlučio dati ostavku.

Izrečenu kaznu zatvora zbog krivičnog djela bludnih radnji izbjegao je plaćanjem, a zatim se ponovo vratio na radno mjesto. No, pritisak javnosti, brojne reakcije i oštre osude na neki način su urodile plodom. Nastavnik sporta i tjelesnog odgoja odlučio se na svojevoljnu ostavku. Ranije su roditelji djece koja pohađaju OŠ Grbavica 1 kazali da smatraju da su njihova djeca nisu sigurna i ugrožena, a to su potvrdili i na večerašnjem sastanku.

Kako je moguće da je nastavnik koji je osuđen za pedofiliju opet radi sa djecom i maloljetnicima, pitanje je na koje od direktora škole nismo dobili odgovor. Zakoni postoje, samo je pitanje koliko se primjenjuju. Primjera radi, Zakon o obrazovanju i odgoju Kantona Sarajevo, čiji je član 92. jasan: “(8) Licima iz stava (7) ovog člana kojima je izrečena pravosnažna presuda ili mjera zbog počinjenog jednog ili više krivičnih djela iz stava (7) ovog člana, osnovna škola obavezna je donijeti rješenje o prestanku radnog odnosa i u pismenoj formi obavijestiti Ministarstvo”.

Kantonalno ministarstvo za odgoj i obrazovanje ranije je najavilo inicijativu prema Vladi KS-a, kojom bi se po hitnom postupku razmotrile izmjene propisa ovog zakona. Zašto ovaj zakon, prema njihovom mišljenju, ne reguliše ovu problematiku dovoljno, pitali smo i nadležno ministarstvo, no odgovor nismo dobili. S druge, one pravne strane, iz Ministarstva pravde i odbrane KS smatraju da bi ovaj zakonski okvir trebao spriječiti ovakve situacije.

“Šta se ovdje u konkretnom slučaju desilo, zbog čega to nije slučaj, zašto se to nije učinilo, zaista u ovom momentu to nije pitanje koje može biti usmjereno meni – to bi trebalo dobiti informacije iz škole i ovo je nešto na čemu se radi i što se istražuje, i što je inicirala i ministrica za odgoj i obrazovanje KS-a”, kazala je ministrica pravde i uprave KS-a Darja Softić-Kadenić (Naša stranka).

Osim toga, iz Ministarstva pravde i uprave KS navode i član 87. spomenutog zakona koji kaže da osoba koja je osuđena za krivično djelo kojim se čini nepodnobnom za rad sa djecom, ne može biti izabrana za poziciju nastavnika ili bilo koju drugu poziciju u školi. Pri tome je potrebno priložiti uvjerenje o nekažnjavanju. Međutim, prema Krivičnom zakonu, tvrde, kažnjavanje zatvorskom kaznom od godinu dana briše se iz evidencije nakon 3 godine, nakon čega ne postoji dokaz da je osoba bila osuđivana.

“I to je ono gdje je ova regulacija manjkava – po meni je taj rok previše kratak”, tvrdi ministrica Softić-Kadenić.

Zbog toga, smatra, potrebno je uvesti registar seksualnih prijestupnika i osuđenih pedofila, koji nema rok trajanja. Ipak, postavlja se pitanje kako je nakon skoro dvije godine od pravosnažne presude, nastavnik tjelesnog odgoja u Osnovnoj školi Grbavica 1 vraćen na posao. Samostalni sindikat osnovnog obrazovanja i odgoja KS-a je stao u odbranu nastavnika Alihodžića – smatraju da je riječ o javnom linču i da ima druga strana priče. Također postavljaju pitanje zašto škola nije odradila svoj dio posla na vrijeme.

“Ono što mi znamo je to da je nastavnik bio godinu dana na neplaćenom odsustvu. Direktor škole mora postupiti na način da ugovor o radu otkaže radniku, u ovom slučaju nastavniku, u skladu sa članom 92 stav 8 nakon što bude pravosnažna sudska presuda. I to je sada pitanje – zašto to nije urađeno?”, navodi Saudin Sivro, predsjednik Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja KS-a.

Ako je nastavnik Alihodžić, kako iz Sindikata kažu, godinu dana bio na neplaćenom odsustvu, onda je jasno da potvrdu o nekažnjavanju ili presudu suda nije morao dostaviti školi jer nije konkurisao na radno mjesto, nego je postojeće samo na određeni period zaledio. Ipak, nejasno je, zašto sud školi nije dostavio presudu s obzirom na to da je Alihodžić njihov zaposlenik, a sud ga je osudio upravo zbog krivičnog djela izvršenog prilikom rada sa djecom.

Visoko.ba/federalna.ba

(Visoko.co.ba)