Reprezentacija Izraela direktan nasljednik selekcije Palestine

Fudbalska reprezentacija Izraela koja večeras u Haifi u okviru kvalifikacija za odlazak na Evropsko prvenstvo koje će se 2016. godine održati u Francuskoj igra protiv Bosne i Hercegovine, svoju prvu zvaničnu utakmicu nakon osnivanja nezavisne države Izraela odigrala je 26. septembra 1948. godine protiv selekcije Sjedinjenih Američkih Država (SAD).

Manje je poznato da je fudbalska reprezentacija Izraela direktan nasljednik nacionalnog tima Palestine iz vremena dok je Velika Britanija upravljala Palestinom.

Fudbalska selekcija Izraela do sada se takmičila u tri različite konferederacije, u okviru kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, prvo u Fudbalskoj konfederaciji Azije (AFC) i Konfederaciji Oceanije prije nego se počela takmičiti u Evropi kao članica UEFA-e od 1994. godine.

Palestinski fudbalski savez formiran je u avgustu 1928. godine, a pridružio se FIFA-i u junu 1929. godine. U to vrijeme Fudbalski savez Palestine je bio sastavljen od arapskih i jevrejskih klubova, ali i klubova koji su predstavljali britanske policajce i vojnike na službi u regiji tokom britanskog mandata koji je trajao u periodu od Prvog svjetskog rata do osnivanja države Izraela 1948. godine.

Nakon stvaranja nezavisne države Izraela u maju 1948. godine Izraelska fudbalska asocijacija (IFA) postala je zvanična asocijacija nove države. U prvoj utakmici kao nezavisna država, reprezentacija Izraela je 26. septembra 1948. godine je igrala protiv američkog olimpijskog tima. SAD su bile bolje rezultatom 3:1, a prvi gol u historiji fudbalske selekcije Izraela postigao je Shmuel Ben-Dror u 20. minuti igre.

Izrael se takmičio u okviru Fudbalske konfederacije Azije (AFC) od 1954. do 1974. godine. S obzirom na arapsko-izraelski sukob, nekoliko muslimanskih država je u tom periodu odbilo da igra protiv reprezentacije Izraela.

Izrael je 1974. godine bio isključen iz takmičenja AFC-a nakon usvojenog prijedloga Kuvajta. Tokom 1980-ih Izrael je većinu utakmica igrao protiv evropskih timova i već 1982. godine takmičio se u Evropi u okviru kvalifikacija za FIFA-ino Svjetsko prvenstvo 1982. godine. U naredna dva kruga kvalifikacija, Izrael se takmičio kao članica Oceanije.

Izraelski klubovi su 1991. godine počeli da se takmiče u evropskim klubskim takmičenjima, a Izrael se vratio u Evropu gdje je igrao utakmice kvalifikacija za Svjetski kup 1992. godine. Izrael je 1994. godine i zvanično postao članica UEFA-e, 20 godina nakon što je napustio Aziju.

U Evropi Izrael ima status male fudbalske zemlje, a među njene najveće uspjehe sigurno spada pobjeda od 3:2 u Parizu protiv Francuske 1993. godine i 5:0 protiv Austrije 1999. godine. Izrael je te godine igrao u playoffu za Euro 2000, ali je poražen od selekcije Danske.

Izraelska fudbalska reprezentacija izborila je samo jednom plasman na FIFA-ino Svjetsko prvenstvo i to 1970. godine. Osim toga, Izrael je bio domaćin Azijskog kupa 1964. godine kojeg je i osvojio a na istom takmičenju je izborio finale 1956. i 1960. godine.

U okviru kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, reprezentacija Izraela je do sada ukupno odigrala 48 utakmica od čega je upisala 21 pobjedu, 10 neriješenih utakmica i 17 poraza, dok su ukupno postigli 80 a primili 56 golova.

Trafika|Ba|AA