Pročitajte detalje: Kako će izgledati ceremonija pogreba Kraljce Elizabete II

10:45

Započet će ceremonijalni dio dana, jer će kraljičin lijes biti podignut iz katafalka u kojem je počivao od srijede poslijepodne i odnesen u Westminstersku opatiju, na njen pogreb, prenosi BBC.

Nosit će je državna topovnjača Kraljevske mornarice koju će vući 142 mornara. Kočija je posljednji put viđena 1979. za sprovod ujaka princa Philipa, Lorda Mountbattena, a korištena je za kraljičinog oca, Georgea VI., 1952.

Stariji članovi kraljevske porodice, uključujući novog kralja i njegove sinove princa Williama i princa Harryja, pratit će lafet u povorci.
11:00

Frule i bubnjevi škotske i irske pukovnije predvodit će ceremoniju, zajedno s pripadnicima Kraljevske ratne avijacije i Gurkama.

Rutu će postrojiti Kraljevska mornarica i Kraljevski marinci.

Ceremonija predstavlja državnički pogreb – događaj koji je obično rezervisan za kraljeve ili kraljice, a koji slijedi stroga pravila protokola, poput vojne procesije i lijevanja.

Opatija, u kojoj se održava pogrebna služba, povijesna je crkva u kojoj se krune britanski kraljevi i kraljice, uključujući krunidbu same kraljice 1953. Tu se također tadašnja princeza Elizabeta udala za princa Philipa 1947.

lužbu će voditi dekan Westminstera David Hoyle, a propovijed će održati nadbiskup Canterburyja Justin Welby.

Premijerka Liz Truss očitat će lekciju.
11:55

Pred kraj pogrebne službe oglasit će se Last Post – kratki zvuk trube – nakon čega će uslijediti dvominutna nacionalna šutnja.

Državna himna koju će svirati Kraljičin svirač završit će službu oko podne.
12:15

Nakon službe, kraljičin lijes bit će izvučen u pješačkoj povorci od Westminsterske opatije do Wellington Archa, u londonskom Hyde Park Corneru.

Uz rutu prepunu vojnog osoblja i policije, Big Ben će naplaćivati ​​putarinu u intervalima od jednog minuta dok se povorka polako kreće ulicama glavnog grada. Iz Hajd parka će svaki minut ispaljivati ​​pozdravi iz vatrenog oružja.

Ljudi mogu osobno promatrati proces s određenih mjesta za promatranje duž rute.
15:00

Očekuje se da će mrtvačka kola stići u pješačku povorku Long Walk dvorca Windsor. Avenija duga tri milje (5 km) bit će postrojena pripadnicima oružanih snaga.

Građanima će biti dopušten pristup Long Walku kako bi mogli promatrati prolazak povorke.

Očekuje se da će se kralj i stariji članovi kraljevske obitelji malo kasnije pridružiti korteu u dvorcu Windsor.

Zvona dvorca Sebastopol i Curfew Tower zvonit će svake minute, a salve će se ispaljivati s dvorca.
16:00

Zatim će kovčeg ući u St. George’s Chapell na službenu službu.

Uz manju, ličniju kongregaciju od oko 800 gostiju, službenu službu će voditi dekan Windsora, David Conner, uz blagoslov nadbiskupa Canterburyja Justina Welbyja.

Služba će uključivati ​​tradicije koje simboliziraju kraj kraljičine vladavine.

Krunski draguljar će ukloniti Kraljevsku državnu krunu i suverenovu kuglu i žezlo s vrha kovčega, odvajajući Kraljicu od njene krune po posljednji put.

Na kraju posljednje himne, kralj će staviti na kovčeg boju kraljičine čete ili zastavu Grenadirske garde. Grenadirska garda je najviša pješačka garda koja obavlja ceremonijalne dužnosti za monarha.

Istovremeno, Lord Chamberlain, bivši šef MI5, baron Parker, “slomiće” svoj službeni štap i staviti ga na kovčeg.

Pucanje bijelog štapa označit će kraj njegove službe suverenu kao njenom najvišem dužnosniku u Kraljevskom domu.

Kraljica će tada biti spuštena u kraljevski trezor, a Suverenov svirač će svirati prije blagoslova i pjevanja Bože čuvaj kralja. Nastup svirača u Windsoru je nešto što je kraljica lično tražila, saopštila je Buckinghamska palata.
16:45

Služba će se završiti i kralj i članovi kraljevske porodice napustiće kapelu.
19:30

Iste večeri, na privatnoj porodičnoj službi, kraljica će biti sahranjena zajedno sa svojim pokojnim suprugom, vojvodom od Edinburga, u spomen kapeli kralja Georga VI, koja se nalazi unutar kapele St. George’s.

Na njenoj mermernoj ploči biće urezana ELIZABETA II 1926-2022. prneosi “N1“.

(Haber.ba)