Pripadnici nekadašnjeg nordijskog bataljona ponovo u Varešu

Okupljanjem i postrojavanjem kod spomen-ploče bataljona Nordbat 2 te maršom do centra Vareša pripadnici nordijskog bataljona obilježili su 30. godišnjicu svog boravka u mirovnoj misiji na ovom području. Obilježavanje je nastavljeno ispred Mješovite srednje škole koja u znak zahvalnosti preživjelih mještana Vareša nosi ime Nordbat 2.

Ratne 1993. i 1994. godine stanovnicima Vreša i okolnih naselja u pomoć su pristigli vojnici švedskog bataljona Nordbat 2 u sklopu mirovne misije UNPROFOR-a. O njihovom značaju u najtežem dijelu historije za ovaj kraj najbolje svjedoče stanovnici koji se i danas sjećaju ovog perioda.

„Vojnici nordijskog bataljona su pomogli stanovništvu Stupnog Dola pri evakuaciji i zbjegu koji se nalazio u šumi. Mene su spasili peti dan, tako da imam kontakt s njima evo već 30 godina“, priča stanovnica Vareša Adisa Likić.

„Nordbat je u ulozi mirovne misije pratio, upozoravao, nadgledao, snimao, zapisivao i njihova konstatacija je bila puno bitna u nekim kasnijim procesima kada su mnogi htjeli osporiti i sa jedne i sa druge strane da se nešto nije desilo“, kaže Zdravko Marošević, načelnik Općine Vareš ( HDZBiH).

U sedam godina, koliko su boravili na ovom prostoru, u sklopu ovog bataljona prošlo je nekoliko hiljada vojnika. Mnogi od njih su bili teško ranjeni pokušavajući pružiti pomoć stanovništvu.

Danas gaje jako sjećanje na prostor u koji su stigli kao pojačanje prije 30 godina i redovno posjećuju Vareš.

„Razgovor s porodicom, a i ova spomen-ploča su način na koji pomažemo sebi da liječimo rane ili teške osjećaje koji smo preživjeli ovdje“, ističe Sverker Göranson, general švedskih veterana.

„To je jako utjecalo na njih i obilježilo njihov život i baš iz tog razloga svi ti vojnici koji su prije 30 godina bili ovdje kao članovi bataljona su ovdje zajedno sa članovima svojih porodica“, naglasila je Johanna Strömquist, ambasadorica Švedske u BiH.

I ova godišnjica napomena je da se historija ne može promijeniti, ali da učeći iz nje i njegovanjem kulture sjećanja može da se promijeni budućnost za nove generacije.

Visoko.ba/federalna.ba

(Visoko.co.ba)