Pomirenje s bivšim: Kada je to pogrešno, a kada ispravno?

Prema nekim istraživanjima, otprilike 60 odsto ljudi je u jednom trenutku svog života odlučilo da da novu šansu staroj ljubavi i rekciklira vezu.

Zašto imamo tendenciju da se vraćamo starim ljubavima, čak i kada je praksa pokazala da odnos ne funkcioniše?

Jedno istraživanje iz 2011. godine sugeriše da je glavni  uzrok raskida zapravo “nerazumijevanje” razloga zbog čega je došlo do raskida. Kod parova gdje jedna ili obje strane nisu sigurne zbog čega su raskinuli, vrlo često dolazi do naknadnog pomirenja. Obično se radi o parovima koji imaju problem u komunikaciji, zbog čega nisu uspjeli da prepoznaju šta je to što im kod partnera smeta ili gdje sami griješe i, samim tim, pokušaju da poprave odnos.

Drugi najčešći faktor podgrijavanja veze jeste usamljenost. Bivši partneri najčešće se upuštaju u neobevazan seks, da bi potom shvatili kako su usamljeni i da emocije još postoje.

Tracy Cox, britanska psihološkinja, kaže da je neophodno da otkrijete šta to nije bilo u redu u vašoj vezi ranije, kako biste izbjegli nepotrebno proživaljavanje istih problema, a do kojih će sasvim sigurno doći ako obnovite vezu.

Nekoliko smjernica će vam pomoći da najbolje identifikujete prave probleme u vezi i svoje obrasce ponašanja kako biste mogli da “nastavite dalje”…

#1 Hemija

Među “jo-jo” parovima, odnosno onima koji su skloni čestim mirenjima i raskidima, uobičajena je jaka fizička i seksualna privlačnost. Takozvana “hemija” među partnerima može da bude zbunjujuća, ali ako osjećate da sa partnerom ne dijelite ista interesovanja, nemate potrebu da se njemu ili njoj povjeravate, taj odnos se svodi samo na sjajno vrijeme provedeno u krevetu.

#2 Nedostatak samopouzdanja

Čak i kada jasno primjećujete da partner nema toliko intenzivna osjećanja prema vama kao vi prema njemu, pristajete da budete u vezi. Često se dešava i da jedna strana (obično ona koja više osjeća) u ovakvom odnosu vidi neku sudbinsku vezu, za koju je potrebno strpljenje i nesebična ljubav kako bi trijumfovala. Kako kaže Cox, ako vam na vrhuncu veze nisu bila adekvatno uzvraćena osjećanja, nikad neće ni biti.

Tracy savjetuje da budete realni i da odnos procijenite prema onome što jeste, a ne šta bi mogao da bude.

Evo šta terapeuti kažu da djeluje da biste zauvijek razbili zavisnost od partnera i veze koja nije dobra po vas:

  • Utvrdite prave probleme – ljubav nije dovoljna da bi veza funkcionirala, morate imati zajedničke interese i ciljeve
  • Privlačnost nije presudna – “hemija” je moćna, ali ne može natjerati dvoje ljudiu nespojivih karaktera da budu u kvalitetnoj zajednici
  • Ostavite se “sudbine” – nemojte gledati kakav bi odnos mogao da bude jer “sudbina” tako kaže, već obratite pažnju na to šta se zapravo među vama događa
  • Vodite dnevnik svojih osjećanja – daće vam dati uvid u to koliko ste zapravo sretni u ovom odnosu, budući da je u našoj prirodi da zanemarimo negativne emocije ako nam tako odgovara
  • Preispitajte svoje ljubavne obrasce – ako često imate tendenciju da se vraćate starim ljubavima, onda nije do osobe s kojom ste bili, ne radi se o nekoj velikoj ljubavi za koju se treba boriti, već o vama samima – najvjerovatanije samo patite za sugurnošću koju vam veza uliva

Izvor: mondo.rs Foto: Guliver/Getty Images