Počelo saslušanje za nerede u Kapitolu: Trump suočen sa žestokim optužbama

Krajem prošle sedmice saga o 6. januaru 2021. godine dobila je svoj nastavak. U američkom kongresu je komisija Predstavničkog doma koja istražuje napad na Kapitol počela iznošenje rezultata, sada već jednogodišnje istrage, o krivici bivšeg predsjednika Donalda Trumpa za taj napad.

Komisija će u pretresima, koji će trajati nekoliko sedmica, iznijeti do sada neobjavljene detalje i svjedočenja. Ako je suditi prema onome što je pokazano u prve dvije sesije, čini se da se Trump pred domaćom i svjetskom javnosti, žargonski rečene – neće moći oprati od krivice za napad tog 6. januara, okarakterisan kao napad na američku demokratiju.

Bivši američki predsjednik Donald Trump orkestrirao je prošlogodišnje pobune na Kapitolu u pokušaju da izvrši državni udar, navedeno je na samom početku saslušanja u američkom Kongresu o istrazi koja je u tom slučaju provedena.

Uz emitovanje 12-minutnog videosnimka smrtonosnog nasilja, koji do sada nije javno prikazan kao i uz iznenađujuća svedočenja najbližih Trumpovih saradnika, komisija je predstavila dio dokaza prema kojima je bivši američki predsjednik Donald Trump odgovoran za prošlogodišnji napad na Kongres.

“Šestog januara je bila kulminacija pokušaja puča. Drski pokušaj, kako je rekao jedan od demonstranata, da se svrgne vlada. Nasilje nije bilo slučajno”, izjavio je kongresmen Bennie Thompson, predsjedavajući Komisije za istragu napada na Kapitol.

“Nema sumnje da je predsjednik Trump itekako bio svjestan nasilja kako se razvijalo. Osoblje Bijele kuće ga je pozvalo da intervenira. Ne samo da je odbio reći rulji da napusti Kapitol, već nije pozvao niti jedan element vlade da naloži da se Kapitol brani”, istakla je kongresmenka Liz Cheney, potpredsjednica Odbora za istragu nemira na Kapitolu.

Kroz dokazni materijal, prikupljen iz oko hiljadu svjedočenja, izložene su informacije koje ne idu u prilog bivšem predsjedniku. Posebno šokantna su svjedočenja njegovih bivših saradnika koji su ga odgovarali od pokušaja poništavanja izbornih rezultata koji su Joa Bidena postavili na predsjedničku poziciju.

“Imao sam tri razgovora s predsjednikom kojih se mogu sjetiti. Prošao sam sve rasprave i jasno sam dao do znanja da se ne slažem s idejom da su izbori ukradeni. Rekao sam predsjedniku da su to nebuloze”, izjavio je bivši državni tužilac SAD-a Bill Barr.

“Odlučno sam mu rekao da su mnoge informacije koje dobiva lažne i nisu potkrijepljene dokazima”, naveo je bivši vršilac dužnosti zamjenika državnog tužioca SAD-a Richard Donoghue.

“Ono što su predlagali, mislio sam da je ludo. I sama teorija o krađi je bila potpuno luda”, naglasio je Eric Herschmann, bivši advokat Bijele kuće.

Donald Trump od prvog dana tvrdi da je napad na Kongres dok se u zgradi održavala sjednica na kojoj su potvrđeni izborni rezultati i Joe Biden postao 46. američki predsjednik bio spontan i rezultat nezadovoljstva građana, odnosno njegovih pristalica. No, svjedočenja učesnika protesta koji je rezultirao upadom u zgradu, te smrću šest osoba, ne podupiru Trumpove tvrdnje.

“Ono što me je ponukalo da dođem je činjenica da sam podržavao Trumpa sve vrijeme. Vjerovao sam da su izbori ukradeni. Trump nas je pozvao da dođemo”, izjavio je demonstrant Robert Schornak.

Sam Trump je dao izjavu u pisanoj formi na 12 stranica. Komisiju je nazvao prijekim sudom, te se i dalje drži svoje priče o izbornoj prevari:

“Bijela kuća je u rasulu, demokrate su Bidena proglasili nesposobnim za kandidaturu za novi mandat. I na šta se Kongres pod kontrolom demokrata fokusira? Na prijeki sud, nadajući se time odvratiti pažnju američkog naroda sa velike patnje koju trpi. Istraga o 6. januaru koju provodi nepovjerljiva komisija je prevara i vrijeđa sve što nam je sveto u našem Ustavu. Da imaju ikakvih stvarnih dokaza, održali bi prava saslušanja sa jednakom zastupljenosti. Nemaju ih, pa koriste bespravno osnovanu komisiju kako bi napravili predstavu za američki narod, u posljednjem pokušaju vrijednom sažaljenja da američku javnost još jednom obmanu.”

Komisija koju bivši američki predsjednik naziva neustavnom sastavljena je od sedam demokrata i dvoje republikanaca i formirana je nakon procesa za Trumpov opoziv u februaru prošle godine. Iako nije bilo dovoljno ruku za opoziv, proces protiv njega je nastavljen u ovoj formi.

Budući da je mogućnost opoziva tada bila diskutabilna, jer Trump u vrijeme procesa više nije bio predsjednik, pitanje je i kako ga se može pozvati na odgovornost i nakon ove serije pretresa, bez obzira na ishod, odnosno na dokaze koji će još biti izneseni.

Očekuje se da će pretresi biti iscrpni, ali neće biti završne riječi komisije. Ona planira da objavi dalje izvještaje o svojim zaključcima, uključujući preporuke o reformama zakonodavstva, uoči izbora za Kongres.

Visoko.co.ba/federalna.ba

(Visoko.co.ba)