Pobjede Švicarske, Španije, Engleske, Slovačke,…

Činjenici da danas svi igraju dobar nogomet i da je podjela na velike i male tek utopija u prilog idu rezultati utakmica 4. kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo. Nakon što su Farska Ostrva sinoć šokirala fudbalski svijet, danas su niz iznenađenja nastavili Lihtenštajn i San Marino.

Engleska je na Wembleyju porazila Sloveniju koja je prva došla u vodstvo. Tim Srećka Kataneca poveo je autogolom Hendersona. Dva minuta kasnije izjednačio je Rooney, a sedam minuta poslije za vodstvo Gordog Albiona pogodio je Welbeck. Isti igrač postavio je konačnih 3:1.

Senzaciju je priredio San Marino osvojivši bod na domaćem terenu protiv Estonije. Pogodaka na ovoj utakmici nije bilo. Ovo je za San Marino prvi bod nakon 13 godina. Posljednji su osvojili u aprilu 2001. godine u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Japanu i Južnoj Koreji. Tada su remizirali na gostovanju kod Latvije (1:1).

Do drugog trijumfa u grupi E došla je reprezentacija Švicarske koju sa klupe predvodi naš stručnjak Vladimir Petković. Švicarci su na domaćem terenu savladali Litvaniju rezultatom 4:0. Za vodstvo se pobrinuo Shaqiri uz pomoć domaćeg golmana Arlauskisa, da bi pobjedu potvrdili Schar i ponovo Shaqiri koji je sa dva pogotka kompletirao hat-trick.

San Marino 1

Ukrajina nije imala problema na gostovanju kod slabašnog Luksemburga. Bilo je 3:0 uz hat-trick odličnog Yarmolenka.

Makedonija je nastavila sa lošim igrama i rezultatima, a posljednja u nizu selekcija koja joj je nanijela poraz je Slovačka koja je pobijedila sa 2:0. Kucka i Nemec su pogađali za trijumf Slovaka koji su na vrhu tabele grupe C ispred favorizovanih Španije i Ukrajine. U selekciji Makedonije 70 minuta odigrao je napadač Sarajeva Krste Velkoski.

Španija nije dozvolila novi luksuz, treći trijumf ostvaren je nad Bjelorusijom rezultatom 3:0. Strijelci za Furiju bili su Isco, Busquets i Pedro.

Luksemburg 1

Jedan od najzanimljivijih današnjih mečeva igrali su Austrija i Rusija, a radovali su se Austrijanci koji su ostvarili važnu pobjedu rezultatom 1:0. Trenutak odluke dogodio se u 73. minuti kada je rusku mrežu pogodio Okotie.

Veliko iznenađenje priredio je Lihtenštajn koji je slavio na gostovanju u Moldaviji 1:0. Jedini gol na utakmici postigao je Burgmeier 15 minuta prije kraja. Ovo je prvi trijumf za Lihtenštajn nakon tri ipo godine i domaće pobjede nad Litvanijom. Posljednji put Lihtenštajn je kao gost slavio prije nešto više od deset godina u Luksemburgu.

Kiks Rusije u Austriji nije na najbolji način iskoristila Švedska koja se na kraju morala zadovoljiti tek bodom iz Podgorice. Šveđani su imali rano vodstvo koje je donio Zlatan Ibrahimović nakon smušenosti i loše reakcije domaće odbrane, ali je konačnih 1:1 deset minuta prije kraja postavio Stevan Jovetić iz penala.