Povodom 19. godišnjice potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma danas je na sesiji Kruga 99 o temi “19 godina od Dejtonskog košmara i kako dalje“ govorili uvodničari Hatidža Hadžiosmanović, bivša predsjednica Ustavnog suda BiH te profesori Senadin Lavić, Lada Sadiković i Mirko Pejanović.
Njihov zajednički stav je da je Dejtonski sporazum donio mir u BiH nakon toliko godina besmislenog ubijanja, početak izgradnje mira u državi BiH, integritet i međunarodno-pravni subjektivitet BiH, kao i vojne, mirovne i civilne snage za provođenje tog sporazuma, “ali je nakon toga uslijedio košmar“.
Profesor Mirko Pejanović kazao je da je Aneks 4 tog sporazuma, koji je i Ustav, uveo dominaciju etničkog kriterija i etničkog momenta u artikulaciji ispoljavanja interesa u odlučivanju te je time Dejtonski sporazim “kriv“ za nefunkcionalno ustrojstvo države BiH.
Kaže da od međunarodne zajednice i EU treba zahtjevati da redefinišu svoju strategiju u odnosu na BiH u provođenju Dejtonskog sporazuma te da je nužno da se pristupi izradi nove strategija kao izlaz iz krize.
I prof. Lada Sadiković je mišljenja da Dejtonski sporazum nije pružio ono što je trebao pružiti i nije model za rješavanje poteškoća s kojima se trenutačno država BiH suočava, a posebno ekonomskih poteškoća.
Naglasila je da je važno što je EU prepoznala tu tešku situaciju u BiH i cijeni da će inicijativa EU o novom pristupu prema BiH koja je prerasla u strategiju, početi da rješava probleme.
Prema njenom mišljenju, radi se o malo izmijenjenom rasporedu uvjeta jer će se najprije rješavati ekonomski problemi s akcentom na rast i zapošljavanje.
– Evropska unija svoju strategiju zasniva na činjenici da vlada države BiH mora biti ojačana kako bi mogla provesti institucionalne reforme i pritom provesti i ekonomske reforme. I to će biti jedini izlazak iz krize u kojoj smo se našli – ocijenila je Sadiković.
– Dejton je historijska činjenica i kao takvog ne možemo ga promijeniti, ali specifičnost tog sporazuma je da je unutar njega državi BiH ‘podvaljen’ ustav u Aneksu 4 bez ikakve zakonske procedure koja je propisana prethodnim ustavom države BiH i mi se danas nalazimo u situaciji “ilegalnog stanja“ – mišljenje je profesora Senadina Lavića.
On je u izjavi novinarima ocijenio da očito postoje snage u BiH koje pokušavaju definitivno završiti postojanje BiH kao države, odnosno, postoje snage koje hoće da razviju RS kao državu i definitivno pokopaju državu BiH, a drugi dio društva želi promjene.
– Neophodna nam je pomoć, da nas neko izvede iz ovog ilegalnog paradržavnog stanja u kojeg smo dovedeni Dejtonom i u kojem su snage koje su izvršile agresiju na BiH ponovo toliko ojačale da mogu opstruirati državu BiH – ustvrdio je Lavić.
Na pitanje koje su to snage koje opstruiraju državu, kazao je da su to “antibosanske snage koje su bile udružene oko SNSD-a Milorada Dodika, a snage koje žele napredak BiH su neke političke partije u BiH i ljudi u inozemstvu”.
Zaključio je da je jedini put BiH, put u Evropsku uniju i da nikakva druga opcija ne postoji u ovom trenutku.
Trafika|Ba|Fena