Ovo je 19 imena koja su zabranjena u nekim zemljama

JESTE li znali da mnoge vlade diljem svijeta imaju oštre stavove po pitanju dječjih imena koje dozvoljavaju?

Iako su Sjedinjene Američke Države dosta liberalne po tom pitanju, u zemljama poput Italije, Francuske, Novog Zelanda i Malezije zakonodavstvo je puno oštrije i država ima pravo odbiti ime djeteta ako smatra da ono iz nekog razloga nije prikladno. U nekim državama je čak i moguće da nakon odbijanja imena zakonodavac donese odluku o drugom, prikladnijem imenu za dijete.

Mnogi su takvi slučajevi tijekom godinama dospjeli u medije, a mi vam donosimo 19 dječjih imena koja su roditelji pokušali dati djetetu, ali su odbijena. Neka će vas možda začuditi, neka nasmijati, a kod nekih smo se i mi iskreno zabrinuli za tu djecu.

1. Lucifer

Njemački par iz grada Kassela pokušao je 2017. godine dati svom sinu ime Lucifer, no vlasti im to nisu dopustile. Prema njemačkim zakonima, vlada ima pravo odbiti određeno ime ako procijeni da bi ono moglo ugroziti djetetovo blagostanje na način da ga izvrgne izrugivanju ili ponižavanju. I mnoge druge zemlje su zadnjih godina počele odbijati upis ovog imena, jedino SAD odolijeva tom trendu pa prosječno u spomenutoj zemlji dvadesetero djece godišnje nazovu tim imenom.

2. Prince William

Lokalni sud u Peripagnanu u Francuskoj odbio je prijedlog jednog para koji je svog sina htio nazvati Prince William s obrazloženjem da bi ga to ime izvrgnulo cjeloživotnom ruganju i maltretiranju.

3. Mini Cooper

Nakon što im je sud odbio ime Prince William, isti par je pokušao djetetu dati ime Mini Cooper. Nevjerojatno, ali i to ime je odbijeno. Nije poznato što se kasnije dogodilo s parom, ali nadamo se da je dijete dobro.

4. Talula Does the Hula From Hawaii

Obiteljski sud u Novom Zelandu oduzeo je skrbništvo jednoj obitelji 2008. godine da bi djetetu promijenio ime Talula Does the Hula From Hawaii u nešto primjerenije. Tom prilikom je sudac izjavio sljedeće: “Sud je iskreno zabrinut za vrlo lošu prosudbu koju su djetetovi roditelji donijeli pri donošenju odluke o njegovom imenu. Ovo ime od djeteta stvara sprdnju i predstavlja mu veliki životni hendikep potpuno nepotrebno.”

5. Facebook

U meksičkoj državi Sonori očigledno su jako popularne društvene mreže jer je lokalni sud u zadnjih nekoliko godina intenzivno odbijao prijedloge. Twitter, Yahoo i Email su neki od njih, a prošle godine jedan je par htio svoje dijete nazvati Facebook. No iako Meksiko nije naklonjen ovakvom načinu imenovanja djece, neke druge države to smatraju prihvatljivim. Tako je u Egiptu jedan otac 2011. godine svoju kćer nazvao Facebook jer je time htio odati počast ulozi koju je društvena mreža imala u revoluciji u toj zemlji.

6. Venerdi

Talijanski sud je 2007. godine naredio paru da promijeni ime sina kojeg su krstili kao Venerdi (na talijanskome to znači petak). Argument suda je bio da to ime podsjeća na lik iz knjige Daniela Defoa Robinson Crusoe i da se time krši pravilo da ime ne smije biti sramotno ili ridikulozno. Odvjetnik para je tada izjavio da je par htio neobično i rijetko ime za svog sina, ali da nisu smatrali da ime dana u tjednu ulazi u ovu kategoriju, a da za knjigu nisu ni znali. No sud nije popustio. Na kraju je sud tražio da se dječaka nazove Gregorio jer je rođen na dan toga sveca.

7. Lucía

Kalifornija je prije dvadesetak godina donijela zakon po kojem je zabranila imena koja imaju naglaske. Novinar Louis Freedberg koji je tada radio za novine San Francisco Chronicle opisao je problem na koji je naišao kada je pokušao upisati ime svoje djevojčice kao Lucía na njezin rodni list. Sud mu je dopustio da na kraju upiše ime Lucia, ali je to promijenilo izgovor imena i prema mišljenju novinara nepotrebno utjecalo na kulturološki izričaj njegove obitelji.

8. Anal

Iako je teško povjerovati da bi nekome moglo pasti na pamet ovako nazvati dijete, ovo ime nalazi se među zabranjenim imenima u registru imena na Novom Zelandu. Vjerujemo da je razlog, između ostaloga, i kriterij koji traži da ime ne vrijeđa razumne ljude.

9. Osama Bin Laden

Turski par koji živi u Colognu pokušao je 2002. godine nazvati svog sina Osama Bin Laden, no sud je odbio taj prijedlog s objašnjenjem da ime ne bi bilo prihvaćeno ni u Turskoj i da ima previše očitih povezanosti s događajima 11. rujna 2001. godine. Iz istog razloga sud je u nekoliko navrata odbio upisati i ime Adolf Hitler.

10. Fraise

Jedan par iz Raismesa u Francuskoj dobio je odbijenicu sa suda nakon što je pokušao svojoj kćeri dati ime Fraise (na francuskome to znači jagoda). Kada su upitani zašto su odabrali to ime, rekli su da su htjeli nešto originalno i neuobičajeno. Razlog zbog kojeg je sud odbio prijedlog je francuski sleng u kojem fraza “ramène ta fraise” znači “dovuci guzicu ovdje”, a prema mišljenju suda, to bi djevojci u životu moglo uzrokovati ruganje i poteškoće u ostvarivanju socijalnih odnosa. Djevojčica je na kraju nazvana Fraisine, što je inačica istog imena iz 19. stoljeća.

11. Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116

Švedsko zakonodavstvo je nakon intenzivnih konzultacija odlučilo odbiti prijedlog jednog para da svog sina nazovu Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116 (izgovara se kao “Albin”). Roditelji su ime opisali kao “trudnički, ekspresionistički razvoj koji se može primijetiti kod umjetničke kreacije”. Sudu to ipak nije bio dovoljan argument.

12. Akuma

Jedan od najpoznatijih sudskih slučajeva zbog imena djeteta vezan je za roditelje koji su sina htjeli nazvati Akuma, što u prijevodu znači vrag. U Japanu vlasti također mogu intervenirati u prijedloge roditelja ako ih smatraju neprimjerenima ili neprikladnima, a u konkretnom slučaju, otac je na kraju ipak odlučio promijeniti prijedlog.

13. Gesher

Jedna majka u Norveškoj provela je vrijeme u zatvoru jer je odbila promijeniti ime sinu. Dijete se zvalo Gesher, što na hebrejskom znači most, a lokalni sud odbio je neuobičajeno ime i ostavio joj na izbor da da drugi prijedlog, plati kaznu ili provede dva dana u zatvoru. Žena je navela da joj je ime došlo u snu i odbila ga je promijeniti pa su je na kraju zatvorili. Norveška je u međuvremenu ipak malo olabavila zakone.

14. Princess

Iako vlasti na Novom Zelandu relativno često dobivaju ovaj zahtjev (od 2001. do 2018. godine zabilježena su 43 zahtjeva), ova zemlja uporno odbija uvrstiti spomenuti prijedlog na listu dozvoljenih imena jer se radi o službenoj tituli. No ovo nije jedini prijedlog koji je tamo iskorišten za ime djeteta pa su se u zadnjih dvadesetak godina pojavili i prijedlozi Prince, King, Queen, Duke, Major, Bishop, Saint, Sir, Lady, Constable i Baron. Možda vam se ovo čini čudno, no prema podacima ureda za statistiku u SAD-u, u 2018. godini je u toj državi čak 370 djevojčica dobilo to ime.

15. Jihad

U zadnjih nekoliko godina više slučajeva u kojima su roditelji pokušali djeci dati ime Jihad (religijska obaveza kod muslimana koja od njih zahtijeva da brane Islam) završilo je na naslovnicama medija. Krajem 2018. godine sud u Dijonu odbio je prijedlog jedne majke koja je sina htjela nazvati Jihad, ali joj je dopustio da ga umjesto toga nazove Jahid.

16. Blu

Vlasti u Milanu odbile su prijedlog roditelja da kćer nazovu Blu (na talijanskom plavo) s objašnjenjem da, prema predsjedničkoj odluci iz 2000. godine, ime dano djetetu mora odgovarati njegovom ili njezinom spolu. U pozivu na sud par je dobio tumačenje u kojem je pisalo  sljedeće: “Uzevši u obzir da se radi o modernom imenu koje korijen vuče iz engleske riječi blue, što znači plavo, ovo ime ne može se bez dvojbe pripisati ženskom spolu pa se mora promijeniti.” Istovremeno, u SAD-u je 2018. godine 28 dječaka i 16 djevojčica dobilo ime Blu.

17. Linda

Ministarstvo unutarnjih poslova u Saudijskoj Arabiji objavilo je 2014. godine popis 50 imena koja je vlada zabranila. Imena su izabrana prema vjerskim poveznicama, stranom podrijetlu ili zato što su kršila “društvene tradicije”. Jedno od imena koje je odgovaralo ovim kriterijima je očigledno bilo i Linda, možda i najzapadnjačkije ime s popisa.

18. Hermione

Ponovno se vraćamo u Sonoru u Meksiko. Osim društvenih mreža, u ovom gradu postoji i očigledna afekcija prema filmskom serijalu baziranom na dogodovštinama malog čarobnjaka Harryja Pottera i njegovih prijatelja. Lokalni sud je u zadnjih nekoliko godina odbio upisati prijedloge i s jednim i s drugim imenom na osnovi toga da bi ona mogla dovesti do maltretiranja i zlostavljanja djece koja ih nose. Uz ova dva, na listi zabranjenih imena u ovom gradu nalaze se i Batman, James Bond, Terminator, Rocky i Rambo.

19. Pluto

U Danskoj roditelji mogu birati između popisa koji je usvojila vlada na kojem se nalazi oko 7 tisuća odobrenih imena. Oni koji imaju prijedlog koji se ne nalazi na listi moraju dobiti službeni pristanak. Prijedlog Pluto (po planetu Plutonu) nije uspio dobiti potrebnu suglasnost, a nisu je dobila ni imena Anus i Majmun.

Izvor: Index.hr