O tome radi li vlast dovoljno da ne ostanemo bez stanovništva u punoj snazi te brine li ikoga demografsko stanje – za Dnevnik 2 je govorio sociolog Amer Osmić.
Odluka o isplati naknada za porodilje u ZDK-u, a prije toga u KS-u i TK-u, jedna je od kratkoročnih strategija – pomaže se mladim bračnim parovima da imaju jednu dodatnu sigurnost u određenom vremenskom periodu.
„Ali ta kratkoročna strategija je nedostatna u kontekstu u kojem se nalazi naše društvo. Donosioci odluka bi trebali mnogo više kratkoročnih strategijskih procesa da pokrenu – a što je ključno – kako bi povratili povjerenje građana da vlast radi za građane“, istakao je Osmić.
Potreban je unificiran pristup, tvrdi Osmić – jer, kako objašnjava, svi građani se na svakom pedlju BiH suočavaju s istim problemima: „Kratkoročne strategije su pomoć pri stanogradnji, umanjenje poreza za mlade bračne parove… Brz tempo života i stres onemogućuju mladim bračnim parovima da prirodnim putem osnuju porodicu – vantjelesna oplodnja bi trebala biti omogućena na svakom dijelu BiH“.
Država treba da poboljša kvalitet obrazovanje, sigurnosnog i ekonomskog sektora te da vrati povjerenje da u državi se cijene kompetencije, znanje i vještine, ističe Osmić.
Problem odlaska traje već od 2000. godine, upozorava Osmić – brine nonšalantnost donosilaca odluka.
Naše društvo nije percipirano kao društvo jednakih šansi – akumulirano nezadovoljstvo, koje je vezano za mito i korupciju, tjera mlade ljude, ali i ostale, iz BiH, kaže na kraju Osmić: „Oni odlaze u sisteme u kojima je to na značajno nižem nivou“.
Visoko.ba/federalna.ba
(Visoko.co.ba)