OSMANOVIĆ: Zemaljski muzej pripada cijeloj BiH

Mi smo zaista učinili dosta toga da Zemaljski muzej BiH otvorimo. Naravno da je to zahtijevalo prije svega da se vidi na koji način iznaći finansijska sredstva, izjavio je u intervjuu za današnje Oslobođenje ministar civilnih poslova BiH Adil Osmanović.

Kako je naveo, finansijska sredstva u budžetu Ministarstva civilnih poslova za kulturu iznose dva miliona i 150 hiljada KM, a to se dodjeljuje putem javnog poziva na koji apliciraju sve kulturne institucije.

– Tako mi nismo bili u kapacitetu, nije u kapacitetu Ministarstva civilnih poslova da isfinansira potrebe svih sedam institucija kulture od značaja za BiH. Zbog toga smo onda pokušali u saradnji sa kantonima, sa općinama i sa Vladom Federacije da vidimo kako da svi zajedno u 2016. godini obezbijedimo dovoljna finansijska sredstva, kako bi ove institucije kulture – njih sedam funkcionisale i da možemo obezbijediti dio finansijskih sredstava kojima bismo nadomjestili one minuse koje su te institucije kulture napravile u periodu od dvije godine, jer ih nisu budžeti pratili redovno ni njihove aktivnosti – rekao je Osmanović.

Precizirao je da za redovno finansiranje svih sedam institucija kulture za jednu budžetsku godinu treba negdje oko 4,5 miliona KM, a danas te institucije kulture su negdje upravo toliko u minusu.

– Znači, imamo čitavu jednu budžetsku godinu nedostajućih finansijskih sredstava za te institucije. Sam Zemaljski muzej BiH, kao što znate, tu je oko tri miliona, a 1,5 milion duga imaju ostale institucije kulture. Mi pravimo takvu finansijsku konstrukciju da možemo redovno isfinansirati potrebe tih sedam institucija kulture, a i da imamo dio finansijskih sredstava, gdje ćemo refundirati ove troškove, odnosno potrebe i dugovanja koja su se stvorila – naveo je ministar Osmanović.

Da nisu poduzezi ovakvi koraci, tvrdi Osmanović, sigurno da sa ovakvim budžetima i federalnim i kantonalnim i ono što ima Vijeće ministara – a što nije ni 50 posto, najvjerovatnije bismo u 2016. godini imali još neku zatvorenu instituciju kulture zbog nedostatka finansijskih sredstava.

– Da li bi to bila Kinoteka ili Umjetnička galerija, ali sigurno sa ovakvim budžetima koji nisu dovoljni da finansiraju bar one potrebe da te institucije mogu funkcionisati, plate, taj topli režim, sigurno bi u 2016. godini – direktori, radnici bili prinuđeni da još neku od instituciju kulture zatvore, a da ne govorim o tome kako ne bi bilo govora o otvaranju Zemaljskog muzeja. S te strane zaista zahvaljujem svima onima koji su prepoznali ovaj problem, prije svega načelnicima i gradonačelnicima u BiH, zatim premijerima kantona, ministrima kulture i obrazovanja, federalnoj Vladi i posebno prijateljskim ambasadama koje su uložile dosta truda da svojim, tako da kažem, postupcima ohrabre one koji bi trebali da se uključe u finansiranje ovih institucija. To su bh. institucije i u njima treba da se svi prepoznamo. One su naše, ne pripadaju samo Sarajevu, Kantonu Sarajevo, one pripadaju cijeloj BiH – rekao je Osmanović za Oslobođenje.