Institut za istraživanje genocida u Kanadi ogorčen je odlukom Suda Bosne i Hercegovine kojom su Radomir Marković, Mile Kušić, Dragan Božović, Saša Perković, Radomir Gluhović, Pero Radović, Ilija Vukašinović i Miloš Vukašinović, osumnjičeni za ratne zločine u Rogatici, nedugo nakon hapšenja pušteni na slobodu.
– Kao glas preživjelih žrtava i svijedoka agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu i genocida nad njenim građanima od kojih su mnogi porijeklom iz Rogatice, izražavamo ogorčenje odlukom Suda BiH kojom su Radomir Marković, Mile Kušić, Dragan Božović, Saša Perković, Radomir Gluhović, Pero Radović, Ilija Vukašinović i Miloš Vukašinović nedugo nakon hapšenja pušteni na slobodu – kaže se u saopćenju.
Pojašnjavaju da je odbijajući prijedlog tužioca da se osmorici osumnjičenih za zločine protiv čovječnosti odredi jednomjesečni pritvor, Sud BiH povrijedio žrtve agresije i genocida, narušio proces istine i pravde i posebno poljuljao svoj ugled kao pravne instance.
– Oni koji su počinili najokrutniji zločin protiv žene, zločin silovanja, oni koji su ubijali, oni koji su uništavali svaki trag bošnjačke historije, kulture, tradicije i duhovnosti, oni koji su izvršili agresiju i genocid ne mogu se braniti sa slobode. Njihova sloboda treba biti određena i omeđena veličinom i strahotom njihovih zločina – ističe se u saopćenju.
Mišljenja su da ovom odlukom Sud Bosne i Hercegovine ne samo da ponižava žrtve agresije i genocida, već i šalje izuzetno negativnu poruku povratnicima u enititet Republika Srpska koji su sve više dikriminirani i čija ljudska prava i slobode se sve više ugrožavaju.
– Posebno upozoravamo da je nedopustivo da na slobodi ostane Rajko Kušić, koji se krije u Srbiji, čije zločine protiv čovjeka i civilizacije je, pored ostalih, dokumentovao Avdo Huseinović u svojoj knizi “Dželati naroda mog” – ističe se.
Pozivaju Sud Bosne i Hercegovine da ozbiljno preispita svoju odluku koja šteti istini i pravdi, i samim tim miru, suživotu, toleranciji, prihvatanju, poštovanju i priznavanju drugog i drugačijeg u BiH.
Pozivaju i političke organe Bosne i Hercegovine i posebno bošnjački politički establišment da hitno urgiraju da se ispoštuje potpisani sporazum o saradnji između Bosne i Hercegovine i Srbije, te da Srbija isporuči optuženog Rajka Kušića, komandatna rogatičke brigade, i Vinka Bojića, upravnika logora “Rasadnik” u Rogatici, gdje je vršeno masovno sistematsko silovanje, ubijanje, ponižavanje i drugi najstrašniji, ljudskom umu nepojmljivi zločini.
Potpisnici saopćenja su profesori i doktori, Emir Ramić direktor Instituta za istraživanje genocida Kanada, Hamdija Čustović, predsjednik Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike, Sanja Seferović-Drnovšek, direktor Bosanko američkog insituta za genocide i edukaciju, Senadin Lavić predsjednik Bošnjačke kulturne zajednice Preporod-Sarajevo, prof. dr. Smail Čekić direktor Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava UNSA, Murat Muratović, predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida u BiH.
Trafika|Ba|Fena