Pažnja javnosti se ponovo okreće prema Banjoj Luci. Hoće li doći do smirivanja političke situacije i da li će se srpski predstavnici vratiti u institucije BiH? Moguće je da ćemo neke od odgovora dobiti čak sutra, na novoj posebnoj sjednici NSRS-a na koju će doći i Dragan Čović. No, u Banjoj Luci se još postavljaju pitanja, zašto se odugovlači s osnivanjem VSTV-a koje vlast Republike Srpske najavljuje mjesecima. Javnost je zbunjena i novom inicijativom Dodikovih koalicijskih partnera da se ne usvajaju zakoni o odbrani i indirektnim porezima.
Mjesecima se već priča i najavljuje, rokovi se prolongiraju, ali novog zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Republike Srpske nema. Još od septembra 2021. godine kada su entitetske vlasti prvi put pomenule osnivanje VSTS-a, govoreno je da će biti formiran u novembru, pa do kraja godine, pa je kasnije prolongirano i za januar, međutim, sjednica s ovom temom još nije zakazana.
„Ranije se pričalo da ćemo razgovarati o VSTS-u i da bi to trebalo da bude na dnevnom redu, da se krene u implementaciju prenosa nadležnosti, sada vidimo da je neka sasvim druga situacija“, ističe predsjednik SDS-a Mirko Šarović.
„Nikakve materijale za tu sjednicu nismo dobili. Što ne znači da u redovnoj proceduri neće doći. Sve tačke koje imamo za stavljanje na dnevni red su pred vama”, rekao je Nedeljko Čubrilović, predsjednik NSRS-a (DEMOS).
Analitičari smatraju da svi zakoni koje je vlast Republike Srpske najavila kao proces vraćanja nadležnosti neće doći u fazu da se i usvoje. Velizar Antić kaže da će se tražiti način da se u roku od šest mjeseci, kako je Narodna skupština usvojila zaključkom, ne usvoje pomenuti zakoni, pa tako ni zakon o VSTS-u.
„Mislim da je to, u suštini, kupovina vremena pred pregovore oko izbornog zakona i eventualnog povlačenja odluke Valentina Inzka, oko raspetljavanja čitave ove krize. To je podizanje uloga od strane Milorada Dodika i vlasti Republike Srpske i dio ucjene u pregovorima o prevazilaženju krize“, smatra Antić.
A samo dva dana pred posebnu sjednicu Narodne skupštine Republike Srpske, Ujedinjena srpska, partija koja je u koaliciji sa SNSD-om, objavila je da bi trebalo odustati od pojedinih zakona koje je vlast mjesecima najavljivala, konkretno, zakona o odbrani i zakona o indirektnim porezima. Ipak, i dalje očekuju usvajanje zakona o VSTS-u.
„U funkciji ostvarivanja pravne države, osnovati visoki sudski i tužilački savjet. To su zakoni koje podržavamo, da bi se dovelo do pravne sigurnosti građana Republike Srpske. Ako Narodna skupština izglasa budžet kojim se plaćaju sudije i tužioci, onda treba njen visoki sudski i tužilački savjet da ih biraju“, poručio je predsjednik US-a Nenad Stevandić.
Incijativa kojom se prolongiraju zakoni o odbrani i indirektnim porezima je elegantno spašavanje vojnika Rajana, smatra Tanja Topić, aludirajući na holivudski film o evakuaciji vojnika iz ratne zone. U njenoj aluziji Rajana predstavlja predsjendik SNSD-a Milorad Dodik.
„Sada se u ulozi spasitelja, onoga ko sprema tu izlaznu strategiju pojavljuju oni koji su statirali prilikom donošenja ove inicijative, kako bi se ta vrsta pritiska javnosti i političkih oponenata ublažila na glavnog inicijatora, to jeste tvorca ove inicijative, a to je bio povrat prenesene nadležnosti“, ocjenjuje Topić.
U sličnom maniru Topić posmatra i sutrašnju sjednicu kao dio izlazne strategije, jer su već bile najave da bi se u skorije vrijeme ponovo mogle na dnevnom redu naći nove rasprave o prenesenim nadležnostima. Kako kaže, sada je u ulozi spasioca predsjednik Narodne skupštine, kojeg je, takođe, nazvala statistom.
A s obzirom na to da će na posebnu sjednicu doći i lider HDZ-a Dragan Čović analitičari postavljaju pitanje da li će i on dobiti ulogu spasioca.
Visoko.co.ba/federalna.ba
(Visoko.co.ba)