Narodna skupština Republike Srpske usvojila je izmjene Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa s ciljem ukidanja obaveze objavljivanja akata koje donesi visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini u Službenom glasniku RS-a. Od 61 prisutnog za usvajanje prijedloga glasala su 54 zastupnika.
Odluke koje donesu OHR i visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini neće se više objavljivati u Službenom glasniku RS-a. Odluka je to većine poslanika entitetskog parlamenta koji je izmijenio entitetski zakon o objavljivanju zakona i drugih propisa. Obrazloženje u prijedlogu je da se to čini jer aktuelni visoki predstavnik nema legitimitet.
“Opšte je poznato da su Ustavni sud Bosne i Hercegovine i OHR jedine dvije institucije gdje ne postoji mogućnost entitetske zaštite i gdje – van dejtonskih principa gdje je potrebna saglasnost oba entiteta i sve tri naroda – odlučuju bez entiteta i naroda i kao takvi su bili jedini pravi i veliki kreatori kriza na osnovu kojih su sazivane sjednice NSRS-a, izglasavani referendumi i postojali su periodi dugotrajnih kriza čije su žrtve bili naši građani jer je to sprečavalo normalno funkcionisanje”, rekao je Nenad Stevandić, predsjednik NSRS-a (US).
“Nema niko ni s lijeve ni s desne strane u ovoj sali ko ima nešto protiv Christiana Schmidta. Ne zanima nas šta je čovjek, ne zanima nas ime i prezime, zemlja iz koje dolazi. Nisi dobio podršku u UN-u onako kako je predviđeno Dejtonskim sporazumom i Aneksom 10 i ne mogu tvoje odluke biti objavljivane u Službenom glasniku”, poručio je Radovan Višković, predsjednik Vlade RS-a (SNSD).
Iako su po pitanju visokog predstavnika, manje-više, vlast i opozicija saglasni pojedinci smatraju da je aktuelna vlast licemjerna jer je upravo profitirala na nekim ranijim odlukama OHR-a i bonskim ovlaštenjima kada je OHR zabranjivao rad političkih protivnika aktuelne vlasti. Da vlast pojedine odluke OHR-a odgovaraju kada im idu u korist kao i da se bavi populizmom umjesto stvarnim problemima.
“Svakih šest mjeseci idemo da kažemo ‘ne’ OHR-u, ‘ne’ Schmidtu, da donosimo odluke. Dajte, ljudi, jesmo li dali ultimatume? Nemojte da mi se povučete podvijena repa”, rekao je Nebojša Vukanović, poslanik Liste za pravdu i red u NSRS-u.
Predsjednik Vlade Radovan Višković rekao je da nisu samo predstavnici opozicije trpili zbog Bonskih ovlaštenja.
“Zbog te njegove sramne odluke izgubio sam nekoga koga sam najviše volio u životu – oca. Operisao je srce i kada je bio na oporavku kad je čuo da sam na toj listi, za nekoliko dana je bio mrtav. Neću vam to nikad oprostiti, gospodo, odakle god došli i kako se god zvali. Ubili ste mi oca. Bio sam na toj njihovoj listi četiri godine, bez ličnih dokumenata”, rekao je Višković.
Predsjednik entitetskog parlamenta Nenad Stevandić rekao je i da je namjera parlamenta da se ne dozvoli da Zakon o državnoj imovini kao i druga pripremljena akta ne budu objavljeni u Službenom glasniku RS-a kao i da je prošlo vrijeme kada su oklopna vozila SFOR-a pratila i hapsila ljude po RS-u. Inače, sjednici nisu prisustvovali bošnjački poslanici.
Visoko.ba/federalna.ba
(Visoko.co.ba)