Turski naučnici iz Centra za biomedicinu i genom u Izmiru uspjeli su razviti metodu za liječenje urođenog oboljenja poznatog pod imenom “citrulinemija”. Korištenjem matičnih ćelija, naučnici su uspjeli izazvati indukciju laboratorijskog rasta ćelija jetre.
Biće potrebno nekih 10 do 15 godina prije nego se ova metoda mogne u potpunosti implementirati i spriječiti bolest za koju je jedini trenutni lijek transplantacija najveće žlijezde u ljudskom organizmu – jetre.
Naučnici sa Centra za biomedicinu i Genom u Izmiru (IBG) u saradnji sa Odjelom za medicinsku biologiju Univerziteta Koç, provode projekte čiji cilj je usavršiti metode liječenja uz pomoć matičnih ćelija. Projekti su podržani od strane Turskog instituta za naučna istraživanja i tehnologiju (TÜBITAK).
U prvim naučnim probama na ljudskim jedinkama, naučnici planiraju injicirati mladim pacijentima sa pomenutim oboljenjem njihove vlasitite matične ćelije, kako bi prevladali genetičko oboljenje.
Pozitivni rezultati su dobijeni u konverziji matičnih stanica kože u stanice jetre, u laboratorijskim uslovima, što je ujedno i jedna od kritičnih faza u istraživanju.
Trafika|Ba