Prva stručna konferencija o ulozi i perspektivama notarske službe u BiH počela je danas u Sarajevu s ciljem da se ukaže na važnost zašto se BiH opredijelila za uvođenje u svoj pravni sistem notarijata latinskog tipa i da se vidi da li je notar garant pravne sigurnosti.
Zbog nemogućnosti dolaska na konferenciju pismenim putem prisutnima se obratio premijer Federacije Nermin Nikšić ističući da su „notari svojim stručnim i profesionalnim radom i zalaganjem značajno doprinijeli jačanju pravne sigurnosti i povjerenja u vladavinu prava, putem uspostavljanje standarda pravne države dosljedno se boreći za zaštitu i sigurnost građana stavljajući njihov interes na prvo mjesto“.
– Brojni su pozitivni rezultati postignuti djelovanjem notarske službe, te izuzetno cijenim vaše nastojanje da i dalje zajedno sa svim organima vlasti i javnosti unapređujete notarijat u BiH za dobrobit njenih građana te stvarate nove mogućnosti stvaranja pravne sigurnosti kroz razvoj institucije notara – stoji u pismu federalnog premijera Nermina Nikšića.
Predsjednica Notarske komore Republike Srpske Irena Mojović za Fenu je istakla da već sedmu godinu u Federaciji BiH, a šestu godinu u Republici Srpskoj notarijat uspješno djeluje radi sprječavanja sporova, postojanja izvršne notarske isprave bez potrebe vođenja sudskih sporova, te naplaćivanja i sigurnosti putem povjereničkog računa notara.
Institucija notarijata u pravni sistem BiH prvi put je uvedena 2002. godine Zakonom o notarima FBiH, nakon čega je 2003. usvojen Zakon o notarima Distrikta Brčko i Zakon o notarima RS-a. Ovim zakonima prihvaćen je u BiH latinski tip notarijata s težištem na notarskoj obradi isprave koji je prisutan u najvećem broju evropskih država.
– U suštini to smo imali u Kraljevini Jugoslaviji Zakonom o javnom bilježništvu 1930. godine s gotovo istim sadržajem. Takav zakon, koji je uveden u BiH, Hrvatskoj, Srbiji, Makedoniji i Crnoj Gori, nalaže da notar u cijelosti sačinjava osnivački akt privrednog društva i njegove izmjene i u cijelosti sačinjava ugovor o prijenosu prava na nekretninama, odnosno sticanju prava na nekretninama i druge vrste pravnih poslova – rekla je Mojović.
Kao buduće izazove za notare Mojović navodi „rad na modernizaciji u smislu elektronskog povezivanja sa sudskim registrom i mogućnošću davanja izvoda strankama iz sudskog registra s notarskim pečatom, kao i iz zemljišnjih knjiga i katastra“.
Na taj način bi, smatra, građani brže dolazili do svojih prava i informacija.
Predsjednica Notarske komore FBiH Merždana Škaljić izrazila je nadu da će konferencija „Uloga i perspektive notarske službe u BiH“ doprinijeti boljem razumijevanju i sagledavanju notarijata, a posebno ukazati na nužnost brže implementacije notarijata u legislativu BiH radi harmonizacije propisa u cijeloj državi.
– U BiH ukupno ima 176 notara koji su od 2010. godine postali članovi međunarodne unije notara, što je za notarsku službu u BiH od velikog značaja – kazala je Škaljić.
Organiizator prve stručne konferencije o ulozi i perspektivama notarske službe u BiH je Centar za javno pravo s notarskim komorama Federacije BiH i Republike Srpske.
Trafika|Ba|Fena