Nema informacija u vezi nestalog malezijskog aviona koji je letio prema Pekingu

I DALJE se ne zna što se dogodilo s avionom koji je jučer oko 2,40 sati po lokalnom vremenu nestao na put iz Kuala Lumura prema Pekingu. Nade su sve manje.

Iako nitko nije prijavio pad aviona, vijetmanske su snage uočile dvije naftne mrlje duge oko 15 kilometra u vodama na jugu Vijetnama. Međutim, još nema potvrde da se radi o mjestu pada aviona.

“Vijetnamski zrakoplovi uočili su dvije mrlje goriva i stup dima oko 250 kilometara zapadno od otoka Tho Chu, ali još ne možemo potvrditi da to ima ikakve veze s nestalim zrakoplovom”, rekao je doministar prometa Pham Quy Tieu. On je rekao da su u to područje, na kojem je pao mrak, poslani brodovi da dodatno istraže situaciju.

Avion Malaysia Airlinesa imao je 227 putnika i 12 članova posade.

Dvojica muškaraca s liste putnika nisu se nalazili na kobnom letu. Jedan Austrijanac i jedan talijanski državljanin nisu bili u zrakoplovu, njihove putovnice ukradene su prije nekoliko godina na Tajlandu.

Austrijancu je putovnica ukradena 2012. godine, a da nije bio na letu potvrdio je glasnogovornik austrijske vlade.

U međuvremenu je pokrenuta potraga u vodama između Malezije i Vijetnama, ali malezijski vojni brodovi nisu pronašli nikakve tragove zrakoplovne nesreće nakon što su u subotu obišli morsko područje duž sjeveroistočne obale zemlje u potrazi za nestalim zrakoplovom Malaysia Airlinesa, doznaje se u malezijskoj Agenciji za pomorstvo koja sudjeluje u operaciji potrage.
Malezija je poslala nekoliko vojnih brodova i tri helikoptera u potragu za zrakoplovom Boeing 777-200ER, s kojim su kontrolori leta zabilježili zadnji kontakt kada je bio 120 nautičkih milja od malezijskog grada Kota Bharu, na istočnoj obali zemlje.

U potragu za nestalim zrakoplovom uključene su i vijetnamske vlasti, pomoć u potrazi pružili su i Filipini, a kako je objavila kineska agencija Xinhua u zajedničku operaciju potrage u vodama južno od vijetnamskog otoka Tho Chu uključio se i Singapur.

Vijetnamski admiral Ngo Van Phat kazao je za Reuters kako bi se prema kalkulacijama koje su navele malezijske vlasti o kretanju zrakoplova, moglo zaključiti da se on ipak srušio u malezijskim teritorijalnim vodama, 152 milje daleko od obala otoka Tho Chu, ako se uzme u obzir brzina leta zrakoplova i posljednja poznata lokacija.

Rodbina ogorčena šturim informacijama

Rodbina putnika nestalog malezijskog aviona u Pekingu optužila je malezijskog avioprijevoznika da ih drži u potpunom mraku u pogledu informacija o zrakoplovu, a i kineski državni mediji kritiziraju vrlo šturu objavu Malaysia Airlinesa koji nije potvrdio rušenje zrakoplova, već samo naveo da je zrakoplov nestao. Rođaci putnika odvedeni su u jedan hotel u blizini pekinške zračne luke i ostavljeni da čekaju informacije od avioprijevoznika, no nikakve informacije ne pristižu, a nitko iz kompanije još se nije pojavio pred zabrinutim ljudima. U međuvremenu su se širile i glasine da se zrakoplov spustio u južni kineski grad Nanking što je kineska vlada opovrgnula, a kineski mediji javljali su da je možda riječ o vijetnamskom gradu Nanmingu.

Malezijski ministar prometa rekao je da nema informacija o padu. “Činimo sve što možemo kako bismo locirali avion. Činimo sve što možemo kako bismo istražili svaku mogućnost”, rekao je Seri Hishammuddin novinarima u Kuala Lumpuru.

“Nadamo se da ljudi razumiju kako smo najtransparentniji što možemo, dajemo informacije najbrže što možemo, ali želimo ih prije toga provjeriti”, dodao je.

U avionu najviše Kineza, Malezijaca i Indonežana

“Izgubljen je kontakt s avionom i pokrenuta je misija spašavanja kako bi se letjelica locirala. Zadnji kontakt je bio 120 nautičkih milja istočno od malezijskog mjesta Khota Baru, a zasad je još prerano reći da se avion srušio”, stoji u priopćenju kompanije. Avion Boeing B777-200 poletio je iz Kuala Lumpura u popodnevnim satima, a radarski kontakt je izgubljen dva sata nakon polijetanja. Kineska agencija Xinhua tvrdi da avion nije došao do kineskog zračnog prostora i nije se javio kineskim kontrolorima. Xinxua navodi i da je avion nestao u subotu ujutro u vijetnamskom zračnom prostoru. Vijetnamske vlasti su prvotno javile da je uhvaćen signal aviona kod Cape Ca Mau, 250 kilometara jugoistočno od Ho Chi Minha, ali se ta informacija pokazala netočnom, kao i ona da je sletio u južnokineskom gradu Nanmimgu. U potragu su uključena dva kineska broda, te nepoznat broj brodova i aviona iz Vijetnama i Malezije, koji pretražuju područje Južnog kineskog mora.

Malaysia Airlines je objavila da je u avionu 152 Kineza, 38 Malezijaca, 12 Indonežana, sedam Australaca, po troje državljana SAD-a i Francuske, dvoje Novozelanđana, Ukrajinaca i Kanađana, te po jedan državljanin Italije, Tajvana, Nizozemske i Austrije.

Tvrtka Malaysia Airlines (MAS) jedna je od najvećih u svijetu, a dosad najveća avionska nesreća ove tvrtke dogodila se 1977. u južnoj Maleziji kada je stradalo 100 osoba.

 

Trafika|Ba|Index.hr