Nedostaje kadra u Graničnoj policiji BiH, počinju pregovori sa FRONTEX-om

Dugogodišnji pregovori i dogovori, sporne tačke i politička uslovljavanja došli su do kraja – barem kada je riječ o Sporazumu o saradnji sa FRONTEX-om. Formiran je pregovarački tim na čijem će čelu biti direktor Granične policije BiH. Čeka se Vijeće ministara, a u konačnici FRONTEX će donijeti bolju kontrolu migracija. Bitno, jer smo u situaciji da se Granična policija suočava sa ogromnim nedostatkom kadra – a time i država sa nedovoljno jakom kontrolom ilegalnih prelazaka.

„Mi ćemo insistirati na tome da pripadnici FRONTEX-a ne mogu preduzimati nikakve akcije bez iskazivanja naše potrebe za tim, tj. moraju postupati u skaldu sa iskazanim potrebama i podacima nasih policijskih tijela“, kazao je ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić (DNS).

Osim pripadnika Granične policije BiH i pripadnika FRONTEX-a, dakle, potrebno je i da budu uvršteni i entitetski te kantonalni MUP-ovi. Krajnji cilj je bolja kontrola migracija sa čim se, trenutno, naša zemlja teško može nositi. U Graničnoj policiji BiH trenutno nedostaje 680 policajaca.

„U toku su aktivnosti za objavu Javnog oglasa za 12. klasu kadeta, ukupno 150 (125 u činu policajac i 25 u činu mlađi inspektor). Policijske agencije na državnom nivou školuju kadete, buduće policajce, u Agenciji za školovanje i stručno usavršavanje kadrova u Mostaru“, podsjećaju iz Granične policije BiH.

Emir Tanović, predsjednik Sindikata Granične policije BiH, napominje kako će u naredne dvije godine veliki broj policijskih službenika ispuniti zakonske uslove za raskid radnog odnosa, odnosno odlazak u penziju – bit će sve veći nedostatak policijskih službenika.

Da je stanje alarmantno, pokazala je i inicijativa u državnom parlamentu. Predsjedavajući Doma naroda Kemal Ademović (NiP) zatražio je da se broj polaznika sa 150 poveća na 250. U protivnom, Granična policija BiH neće moći obavljati svoj posao, smatra Ademović: „Imamo najavu da od 2024. do 2026. godine dolazi do smjene generacija u svim ovim agencijama i da će se stanje značajno usložniti te da će ovaj deficit biti nenadomjestiv“.

Prema podacima Granične policije, migracijski pritisak u Bosni Hercegovini u prvih devet mjeseci 2023. godine povećan je za oko 27 posto. Dok ministar sigurnosti tvrdi da kriza trenutno ne postoji i da je stanje stabilno, drugi upozoravaju.

„Migrantski val opet kreće u nekom jačem smislu ili konkretnijem smislu i mi ćemo se opet vremenom baviti sami sobom“, upozorava ZNG-ov Zlatko Miletić, delegat u Domu naroda BiH.

Svima bi trebalo biti u cilju da Sporazum o saradnji s FRONTEX-om što prije stupi na snagu, a ministar Nešić se nada da bi se to trebalo desiti do kraja tekuće godine. Osim što bi FRONTEX zajedno sa bh. sigurnosim agencijama kontrolirao migracije, na ovaj način bi se naša država približila evropskim standardima i integracijama.

Visoko.ba/federalna.ba

(Visoko.co.ba)