Brutalne metode ispitivanja koje je američka CIA koristila nad osumnjičenima za terorizam mogu da ostave dugoročne psihološke efekte, ukazuju naučnici.
Izvještaj Senata objavljen početkom mjeseca opisuje kako su istražitelji kontroverznim metodama pokušavali da pritvorenike učine pasivnim i nemoćnim.
Oni su koristili tehnike od uskraćivanja sna do simuliranog davljenja kako bi pritvorenike doveli u stanje, koje psiholozi, nazivaju “naučenom bespomoćnošću”, prenio je AP.
Naučnici tvrde da mozak može da postane uvjetovan strahom i stresom.
Dr. Vincent Jacopini, savjetnik u neprofitnoj organizaciji Ljekari za ljudska prava, navodi da izvještaj Senata sadrži drastične primjere ljudi koji će psihički biti oštećeni dugo vremena.
Među mogućim problemima su posttraumatski stres, druga anksiozna stanja, depresija i trajna promjena ličnosti.
-Mozak više nikad nije isti kao prije – rekao je drugi naučnik.
Komitet američkog Senata proveo je četiri godine istražujući metode koje je CIA koristila tokom ispitivanja osumnjičenih za terorizam, za vrijeme administracije bivšeg predsjednika Georgea Busha mlađeg.
Operativac Al Kaide Abu Zubajdah, uhapšen u Pakistanu, držan je u izolaciji 47 dana, u tajnom zatvoru na Tajlandu, i podvrgnut nizu tehnika torture, od čega je pretrpio mentalne probleme.
Izvještaj je u aprilu bio gotov za objavljivanje, ali to nije učinjeno, uglavnom zbog prigovora CIA-e, prenosi B92.
Trafika|Ba|Agencije