Ulaganje u rudnike na području Federacije BiH se mora popraviti, budući da je općepoznato da rudari rade sa zastarjelom opremom i u teškim uslovima, što u konačnici ima utjecaja i na problematiku koja je vezana za nabavku uglja za široku potrošnju. U rudnike i opremu će se morati ulagati, bar još trideset godina, mišljenja su stručnjaka, budući da ćemo prema procjenama još toliko struju dobijati iz ovog energenta.
Od jednog od najvećeg rudnika na području Federacije BiH, Rudnika Kreka Tuzla, gotovo u potpunosti zavisi proizvodnja električne enrgije. No, u ovaj rudnik, kao ni u nekolicinu ostalih u proteklim godinama nisu ulagana značajna sredstva. U Sindikatu Kreke nemaju odgovor na pitanje kako prebroditi zimu.
“Od tri rudnika koja egzistiraju u sastavu Rudnika Kreka u najgoroj situaciji je Rudnik Mramor, koji je s jamskom eksploatacijom i koji sve ručno radi zato što nije bilo širokog mehanizovanog čela. Ogorčeni smo zato što bi nam danas taj rudnik bio itekako potreban”, istakao je predsjednik Sindikata Rudnika Kreka u Tuzli Zuhdija Tokić.
“Oni se nalaze u jednoj situaciji isto kao kad krenu na liniji ‘92 – ‘95. Napravio sam paralelu da je njihova bezbjednosna situacija na tom nivou”, kaže Zijad Lačić, predsjednik Samostalnog sindikata rudara FBiH.
No, rudnici i rudari i dalje rade, te nastoje obezbijediti dovoljne količine uglja za tržište, bez obzira na otežane uslove u kojima se nalaze. Rudari i uposleni u rudnicima su u proteklom periodu negodovali i svoje nezadovoljstvo ispoljavali štrajkovima i obustavama rada, i u nastojanjima da ukažu na probleme i situaciju za koju smatraju da se mora popraviti.
“Potrebno je na nivou koncerna izvršiti imenovanje jednog stručnog ekspertnog tima koji bi ponudio odgovore na mnogobrojna pitanja kada je u pitanju potreba za dodatnim investiranjem u rudarsku opremu”, kazao je Sinan Husić, predsjednik Sindikata radnika rudnika FBiH.
Stručnjaci smatraju da bi trebalo promijeniti odnos i politiku prema rudnicima budući da predstavljaju žilu kucavicu energetskog sektora.
“U narednih dvadesetak-tridesetak godina ćemo zavisiti od uglja. Još nismo spremni da proizvedemo energiju iz obnovljivih izvora ili ih nemamo dovoljno. Mala smo zemlja i ako želimo energiju, sad je isključivo imamo na bazi uglja”, ističe Sabid Zekan, profesor na Rudarskom fakultetu Univerziteta u Tuzli.
Vrijeme će pokazati do kada će rudari i uposleni u rudnicima iskazivati svoje nezadovoljstvo i hoće li ovaj problem u narednom periodu dugoročno biti riješen.
Visoko.ba/federalna.ba
(Visoko.co.ba)