Mikrobi i prljavština i nisu tako loši za razvoj djece

Novo istraživanje pokazalo je da je opasnost od razvoja astme i alergija kod novorođenih beba koje su u najranijoj dobi bile izložene mikrobima, prljavštini i bakterijama manja.

Kod djece koja odrastaju na farmama zabilježen je manji broj oboljelih od astme i alergija, a znanstvenici su odlučili istražiti ima li to veze s njihovom većom izloženošću alergenima i mikroorganizmima iz tla, prenosi portal ScienceDaily.

Ustanovili su i da kod gradske djece koja su neprestano izložena alergenima žohara i miševa postoji veća opasnost od potencijanog razvoja astme, no paradoksalno, ukoliko su im djeca izložena do navršene prve godine života – na njih su imuna.

Robert Wood, šef Odjela za alergije i imunologiju u dječjem centru bolnice Johns Hopkins pokušao je ustanoviti postoji li veza između ovih dvaju zaključaka.

Prikupivši podatke o 467 djece i 104 kućanstva znanstvenici su ustanovili da izloženost alergenima tijekom prve godine života rezultira manjom mogućnošću razvoja astme i alergije u odnosu na djecu koja im nisu bila izložena odmah nakon rođenja.

Istraživanje je pokazalo da vrijeme početne izloženosti alergenima može biti kritično, kaže Wood.

– To nam govori da se naš imunološki sistem oblikuje već tijekom prve godine života, ali i da neke bakterije i alergeni igraju važnu ulogu u stimuliranju i poticanju razvoja imunološkog sustava da reagira na određeni način –  objasnio je te dodao kako ove rezultate smatra iznimno važnima jer je astma najučestalija kronična bolest kod djece, a znanstvenici i liječnici pokušavaju otkriti načine kojima se to može izmijeniti.

 

Trafika|Ba|Agencije