Međunarodnoj policijskoj misiji, koja bi trebalo da osigurava bezbjednost eksperata na mestu rušenja putničkog aviona “boing 777” malezijske kompanije “Malaysia airlines”, biće dozvoljeno da nosi i koristi oružje, objavila je “Ukrajinskaja pravda”, pozivajući se na sporazum Ukrajine i Holandije.
Misiju, predvođenu Holandijom, činiće vojno i civilno osoblje iz Holandije i Australije, a u sporazumu se navodi da će maksimalno imati 700 ljudi.
Kako je prenijela agencija Itar-tas s, pripadnici misije će imati slobodu kretanja i pravo da koriste oružje u slučaju samoodbrane.
Grupa međunarodnih eksperata već treći dan zaredom nije uspela da dođe do mjesta rušenja aviona zbog sukoba ukrajinskih i proruskih snaga.
Američki državni sekretar Džon Keri izjavio je ranije u toku dana da su se ukrajinske vlasti saglasile da prekinu vatru u jugoistočnim regionima i da su spremne za dijalog sa proruskim snagama.
Keri je tu izjavu dao nakon sastanka s ukrajinskim ministrom spoljnih poslova Pavelom Klimkinom.
Agencija Rojters je javila da su Keri i ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov razgovarali telefonom i saglasili se da borbe u blizini mjesta pada malezijskog aviona na istoku Ukrajine treba da budu prekinute, saopštilo je ministarstvo spoljnih poslova Rusije.
Lavrov i Keri “saglasili su se o potrebi strogog ispunjavanja rezolucije Saveta bezbjednosti Ujedinjenih nacija, u kojoj se traži međunarodni i nezavisan karakter istrage, kao i prestanak borbi u oblasti gde se nalaze ostaci aviona”, navedeno je u saopštenju.
Avion se srušio u istočnom dijelu Ukrajine 17. jula sa 298 putnika i članova posade, od kojih su 193 bili Holanđani.
Trafika|Ba|Agencije