Vijeće Apelacionog odijeljena Suda BiH izreklo je danas drugostepenu presudu kojom je Mevlid Jašarević proglašen krivim za krivično djelo terorizma u vezi s napadom na Američku ambasadu u Sarajevu 28. oktobra 2011. godine i osuđen na 15 godina zatvora.
Vijeće je na temelju uvida u spis, analize i ocjene dokaza iz prvostepenog i drugostepenog postupka zaključilo da su u radnjama optuženog sadržana obilježja krivičnog djela za koje se Jašarević tereti izmijenjenom optužnicom od 16. septembra.
Prema rješenju Suda BiH Jašarević ostaje u pritvoru do upućivanja na izdržavanja zatvorske kazne.
Istovremeno, odbijena je optužba da je okrivljeni djelovao kao pripadnik organizirane terorističke grupe, budući da je Tužiteljstvo BiH odustalo od inkriminacija koje su se odnosile na to djelo u sklopu činjeničnog opisa sadržanog u optužnici iz prvostepenog postupka.
Naime, okrivljeni Jašarević je oglašen krivim što je kao član tzv. vehabijske zajednice u Gornjoj Maoči, općina Srebrenik, djelovao prema institucijama i organima vlasti u Bosni i Hercegovini, te institucijama i organima vlasti drugih država koje imaju sjedište ambasada u BiH, kako bi izrazio nezadovoljstvo položajem te zajednice i sličnih bratskih zajednica i muslimana u zemlji, Evropi i svijetu.
Kako je Sud utvrdio, Jašarević je 28. oktobra 2011. godine, u 15.30 sati, izvršio teroristički čin, tako što je izvršio napad na objekat Ambasade SAD-a na način da je iz automatske puške, pucajući oko 50 minuta, ispucao 105 metaka kalibra 7,62 mm u pravcu zgrade Ambasade pritom pucajući i u pravcu mjesta gdje su se nalazili službenici Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH, ranivši policajca Mirsada Velića u obje noge.
Okrivljeni je, istovremeno, pucajući iz automatske puške sve vrijeme prijetio i službenicima uposlenim u Ambasadi SAD-a, sve dok ga pripadnici Specijalne jedinice MUP-a Kantona Sarajevo nisu onesposobili i lišili slobode.
Prema obrazloženju drugostepene presude, optužba je dokazala da je Jašarević odgovoran za krivično djelo terorizma odnosno za čin koji je svjesno i s umišljajem počinio a radi ozbiljnog zastrašivanja stanovništva te prisiljavanja vlada drugih zemalja da nešto izvrše, ili ne izvrše.
Apelaciono vijeće, nadalje, smatra da je optužba dokazala da je okrivljeni počinio napad na život osobe, odnosno policajca Mirsada Velića, pripadnika Direkcije za koordinaciju policijskih tijela koji je bio angažiran na osiguranju objekta američke ambasade, a koji je mogao završiti smrtnom posljedicom.
Kako je kazao predsjedavajući Vijeća, sudija Hilmo Vučinić, raspon kazne zaprijećene za spomenuto krivično djelo je od pet do 20 godina, a Sud je prilikom njenog odmjeravanja uzeo u obzir da se radi o mladoj osobi, te okolnosti koje se tiču njegovih porodičnih i socijalnih prilika, kao i iskazano kajanje.
Po njegovim riječima, Sud je cijeneći okolnosti generalne prevencije izrečenom presudom iskazao odlučnost i istrajnost BiH u borbi protiv terorizma, te čvrst i jasan stav da će država BiH štititi građane, odnosno riješenost da svako snosi odgovornost u tom pogledu, a što je u funkciji jačanja povjerenja u vladavinu zakona i sposobnost države da zaštiti svoje građane.
Vijeće je zaključilo da presuda odgovara stepenu generalne i specijalne prevencije.
Inače, novo suđenje Mevlidu Jašareviću uslijedilo je nakon ukidanja prvostepene presude zbog povrede prava na odbranu.
Mevlid Jašarević je u prvostepenom postupku bio oglašen krivim i osuđen na 18 godina.
Novo suđenje u ovom predmetu počelo je 16. septembra, a Tužiteljstvo u ponovljenom suđenju nije imalo dodatnih dokaza.
Kako je u izjavi za medije najavio Jašarevićev advokat Senad Dupovac, u povodu drugostepene presude odbrana će uložiti apelaciju Ustavnom sudu BiH.
Dupovac smatra da je u tom kontekstu prekršena odredba člana 6. Evropske konvencije o zaštiti ljudskih prava, te da nisu u dovoljnoj mjeri uzete u obzir olakšavajuće okolnosti na strani njegovog branjenika.
Glasnogovornik Tužiteljstva BiH Boris Grubešić novinarima je kazao da je ovo tužiteljstvo zadovoljno osuđujućom presudom u predmetu Jašarević, te činjenicom da je potvrđena kvalifikacija djela iz optužnice.
– Osuđujuća kazna je blizu gornjeg maksimuma, mada bismo bili još zadovoljniji da je u ovom predmetu izrečena maksimalna kazna – kazao je Grubešić.
Trafika|Ba|Fena