“Med je učinkovitiji u ublažavanju simptoma prehlade i gripe od uobičajenih komercijalnih lijekova i sigurno bio mogao biti sigurnija, jeftinija i dostupnija alternativa antibioticima” – potvrdili su naučnici, a prenosi CNN.
Oni su ohrabrili doktore da razmotre preporučivanje meda pacijentima umjesto da im propisuju antibiotike, koji mogu izazvati nuspojave, a može doći i do rezistencije na antibiotike u slučaju njihovog prekomjernog korištenja. Med se odavno koristi kao kućni lijek za kašalj, ali njegova učinkovitost nije bila dovoljno istraživana.
– Med je bio bolji od uobičajene skrbi u ublažavanju simptoma infekcija gornjeg respiratornog sistema. On pruža široko dostupnu i jeftinu alternativu antibioticima. Med bi mogao pomoći u naporima da se uspori širenje antimikrobne rezistencije, ali su potrebna daljnja placebom kontrolirana kvalitetna ispitivanja – napisali su oni u stručnom časopisu BMJ Evidence-Based Medicine.
Naučnici su prikupili rezultate 14 studija, od kojih su u devet bila uključena samo djeca. Većina je uspoređivala med s konvencionalnijim liječenjem kao što je uzimanje bezreceptnih lijekova. Prethodna istraživanja zaključila su da med ubija bakterije. Studije su pokazale da je učinkovit protiv desetaka sojeva, uključujući E. coli i salmonelu.
Pokazalo se da su posebna vrsta meda s Novog Zelanda, nazvana manuka, i malezijski med tualang dobri u borbi protiv stafilokoka i probavne bakterije H. pylori koja izaziva čireve na želucu.
Izvor: 24sata.hr/Foto: Getty Images