Aktivisti su građanima tog grada dijelili letke te ih informirali o novom sistemu koji omogućava elektronskim putem zakazivanje pregleda i operacija u KBZ-u, koji je u potpunosti implementiran u septembru prošle godine.
- Reakcije pacijenata su uglavnom pozitivne i kroz cijeli ovaj sistem je unaprijeđeno informisanje pacijenata. Informisanje je unaprijeđeno kroz javno objavljivanje listi čekanje za preglede i operacije, gdje su najveće gužve i gdje se čeka duže od mjesec dana. S druge strane, smanjene su mogućnosti za korupciju kroz automatizam formiranja listi čekanja i kroz uvid javnosti u same liste čekanja – kazao je projekt-koordinator CCI-a Slaven Divčić.
Novi sistem, naveo je, smanjio je gužve u KBZ-u te broj obaveznih dolazaka, a to je posebno važno “u kontekstu epidemije virusa korona”.
Pacijenti na web-stranice KBZ-a mogu provjeriti listu čekanja ili putem SMS poruka dobiti sve neophodne informacije o svom terminu za pregled ili operaciju.
- Pacijenti su zadovoljni u smislu da je sigurno unaprijeđena komunikacija. Ono što se može unaprijediti je da se ovakva, dobra praksa proširi i na druge bolnice u Bosni i Hercegovini te da sistem zaživi u svim zdravstvenim ustanovama – ističe Divčić.
U narednom će period, najavio je, promovirati potrebu implementacije sistema u svim zdravstvenim ustanovama u kojima postoji mogućnost stvaranja gužvi u pružanju usluga pacijentima.
Medicinska sestra sa Odjela za radiologiju KBZ-a Melisa Gazić napominje kako je još od februara prošle godine bila angažirana na pripremi implementacije tog sistema u KBZ-u. Sprovela je i internu anketu sa pacijentima koje porukama informiraju o svim aspektima pregleda ili operacije.
- Većina pacijenata je reagovala pozitivno. Mnogo je detaljna poruka i ne moraju “po 10 puta” da zovu bolnicu radi detalja. Kada predaju dokumente, ne moraju da dolaze po tu uputnicu, nego im sve piše u SMS poruci – ističe Gazić.
Njen je odjel, kaže, s današnjim danom, uradio dijagnostiku za 5.432 pacijenta, dok ih 595 imaju na listi čekanja.
- Ovo je lista čekanja samo do kraja augusta ove godine. Mangnetna rezonanca radi u dvije smjene, radi vikendom…Radi se više CT-snimaka nego što je predviđeno, samo da naši pacijenti ne čekaju. Znači nema dugih lista čekanja – podvlači Gazić.
Preko svog jedinstvenog koda, kojeg dobije SMS porukom, pacijent može “pratiti da niko ne može zloupotrijebiti njegov termin i niko prije njega doći na red”. Samo se, napominje, hitni pacijenti primaju ranije.
(Hayat.ba)