Uoči prvog kruga predsjedničkih izbora u Makedoniji, koji se održava u nedjelju, jedna od glavnih tema koja se nametnula tijekom kampanje bile su euroatlantske integracije i spor s Grčkom oko imena države.
Aktualni predsjednik Đorđe Ivanov, koji je kandidat vladajuće VMRO DPMNE za drugi mandat, kaže da će se nastaviti truditi oko nalaženja rješenja u sporu s Grčkom.
“Ali, to rješenje će imati okvir u Ujedinjenim narodima, rezolucijama UN-a, privremenom sporazumu s Grčkom, u presudi iz Haaga…To znači da ne prihvaćamo promjenu Ustava Republike Makedonije, ne prihvaćamo promjenu ustavnog imena Republike Makedonije”, poručuje Ivanov, prenosi Tanjug.
Kandidat oporbenog Socijaldemokratskog saveza Stevo Pendarovski izjavio je u intervjuu za Radio Slobodna Europa da ne može licitirati imenima, jer ne zna što je do sada dogovoreno u prethodnim rundama pregovora.
“Zagovaram ideju da najprije u Makedoniji svi relevantni politički subjekti izgrade stav s najširim mogućim političkim konsenzusom i da zatim na medijaciji kažemo – ovo je makedonska crvena linija, koju imaju i Grci”, kaže Pendarovski.
Po mišljenju predsjedničkog kandidata oporbene Demokratske stranke Albanaca Ilijaza Halimija, također je potreban konsenzus svih relevantnih političkih čimbenika u zemlji oko prijedloga međunarodne zajednice i makedonskih prijedloga za rješavanje spora s Grčkom.
On ukazuje da uz pomoć stručne analize treba da se dođe do imena države koje ne bi negativno utjecalo ne samo na identitet makedonskog naroda, nego i na druge nacionalnosti koje žive u Makedoniji.
Crvene linije o imenu i zadržavanju identiteta građana su podcrtane, kaže kandidat Građanske opcije Makedonije Zoran Popovski.
On smatra da bi u ponovnom otvaranju tog pitanja bio aktualiziran stav o dvojnoj formuli, odnosno da se zemlja zove Republika Makedonija, a da je Grčka oslovljava nazivom koji bi bio dogovoren u pregovorima.
“Mislim da bi to bilo jedino zaista prihvatljivo rješenje, ukoliko uspijemo nagovoriti Grčku da nas ne zanima ništa što je povezano s njenom teritorijom”, ocjenjuje Popovski.
Inače, dvojica kandidata koji u nedjelju osvoje najviše glasova idu u drugi krug koji se održava 27. travnja, zajedno s prijevremenim parlamentarnim izborima.
Ovo su peti predsjednički izbori u Makedoniji od njenog osamostaljenja 1991. godine, a mandat šefa države traje pet godina.
Trafika|Ba|Agencije