Litvansko ministarstvo odbrane je upozorilo građane da prestanu koristiti kineske mobitele te da ne kupuju nove, javlja BBC.
Litvanski Nacionalni centar za cyber sigurnost je testirao 5G mobitele kineskih proizvođača te je ustanovio da jedan Xiaomijev model posjeduje alate za cenzuru, dok jedan Huaweijev model ima sigurnosne nedostatke.
Iz Huaweija tvrde da se korisnički podaci ne šalju eksterno, a Xiaomi odbacuje optužbe za cenzuru komunikacija. Ipak, ministarstvo odbrane je zauzelo čvrst stav.
“Naša preporuka je da se ne kupuju novi kineski mobiteli te da se riješite onih koje ste već kupili što je prije moguće”, navodi se iz ministarstva.
Xiaomijev flagship Mi 10T 5G posjeduje softver koji bi mogao detektovati i cenzurirati pojmove poput “sloboda Tibetu”, “živjela tajvanska nezavisnost” ili “demokratski pokret”.
Ministarstvo je izdvojilo više od 449 pojmova koje bi Xiaomi mogao centurirati pomoću sistemskih aplikacija svojih mobitela, uključujući standardni web browser.
U Evropi je ova mogućnost isključena na pomenutim modelima, ali izvještaj pomenutog ministarstva navodi da se može daljinskim putem aktivirati u svakom trenutku.
“Xiaomijevi uređaji ne centuriraju komunikacije svojih korisnika. Xiaomi nikad nije i nikad neće ograničiti ili blokirati ponašanje iličnosti ili korisnika naših uređaja”, kazala je glasnogovornica Xiaomija za BBC.
Litvanci su otkrili da Xiaomijev uređaj šalje enkriptovane podatke o korištenju mobitela na server u Singapuru.
“Ovo je važno ne samo za Litvaniju nego i za sve zemlje koje koriste Xiaomijevu opremu”, naveo je centar.
Xiaomi je stekao veliku popularnost na tržištu pristupačnih mobitela, a prihod je povećan za 64 posto u drugom kvartalu u odnosu na prethodnu godinu.
Centar je otkrio i sigurnosne propuste u slučaju Huaweijevog smartphonea P40 5G, zbog čega su korisnici ovog modela u opasnosti od cyber kriminala.
“Zvanična Huaweijeva prodavnica aplikacija AppGallery preusmjerava korisnike na prodavnice treće strane čije su aplikacije antivirusi označili kao zlonamjerne i zaražene virusima”, stoji u zajedničkoj izjavi litvanskog ministarstva odbrane i Nacionalnog centra za cyber sigurnost.
Iz Huaweija tvrde da poštuju zakone i propise zemalja gdje u kojima su prisutni njihovi uređaji te da su cyber sigurnist i privatnost pioritet.
“Podaci se nikad ne obrađuju izvan Huaweijevog uređaja. AppGallery prikuplja i obrađuje samo podatke koji su potrebni da se omogući korisnicima pretraživanj, instalacija i upravljanje aplikacijama treće strane, na isti način kao i ostale prodavnice aplikacija”, poručuju iz Huaweija.
Centar je analizirao i jedan OnePlus 5G mobitel, ali problema u ovom slučaju nije bilo.
Prošlog mjeseca je Kina zatražila od Litvanije da njen ambasador napusti Peking te je najavila povlačenje svog ambasadora iz Pekinga.
Tenzije su počele kada je Tajvan najavio da će svoje misije u Litvaniji nazvati “Tajvanski predstavnični ured”.
Ostale tajvanske ambasade u Evropi i SAD-u koriste ime glavnog grada zemlje, a to je Taipei, kako bi se izbjegla povezanost s otokom za koji Kina tvrdi da je njen teritorij.
Visocani.ba/Visoko.co.ba/klix.ba